Widzisz wiadomości wyszukane dla słów: procesja Drogi Krzyżowej

Temat: prawo jazdy
logZ prędkością 120 km na godzinę wjechał w idącą drogą procesję Drogi
Krzyżowej we wsi Becejły na Suwalszczyźnie 31-letni obywatel Litwy. Dwie osoby
trafiły do szpitala, a kierowca - do policyjnej izby zatrzymań w Suwałkach.

Z 60-osobowej grupy idącej w procesji ucierpiała siedmioletnia dziewczynka,
która trafiła do szpitala z urazem nogi i wstrząśnieniem mózgu oraz starsza
kobieta, którą po badaniach zwolniono do domu.

Do wypadku doszło przed godziną 11.00 w pobliżu szkoły w Becejłach. Przy drodze
tej stoi znak ostrzegający, że chodzą tamtędy dzieci.

Jak poinformował PAP rzecznik suwalskiej policji Wojciech Rutkowski, Litwin
prowadzący osobowe audi, jechał z prędkością 120 km na godzinę, chociaż na
drodze było ograniczenie do 40 km/h. Był trzeźwy. O jego dalszych losach
zdecyduje suwalski sąd.
Czy proboszcz miał zezwolenie na maszerowanie drogą publiczną? Czy fakt
organizowania drogi krzyżowej na drodze nie stanowi zagrożenia dla uczestników
nabożeństwa? Kto na to odpowie?

Temat: stop LPR? ;) projekt...
2MagBeth: Do marszy tolerancji nic mnie nie przekona podobnie jak do poparcia jakiej kolwiek innej demonstracji. Mnie nie drażni sama idea równego traktowania bez względu na płeć, rasę, wyznanie czy orientacje. Mnie drażni samo pokazywanie "patrzcie wszyscy jacy jesteśmy biedni i szykanowani". Jak widzę marsze typu marsz tolerancji, marsz życia, drogę krzyżową, procesję, czy jakikolwiek inny mam ochotę rzucać cegłami (a zwłaszcza jak przez tych debili stoję w kilometrowym korku - ot taki uraz psychiczny po 4godzinnym przejeździe przez jakąś wiochę gdzie sobie drogę krzyżową środkiem prowadzili a potem jakieś czary na środku odprawiali)

2Andrex: ciii nie śmiej się, bo Cię Święta Inkwizycja dopadnie


Temat: 22. II. 2008 Msza wspólnotowa i rozważania Drogi Krzyżowej
Procesja z darami:
Madzia Niechwiej i Mateusz Święcicki

Odpowiedzialny za przygotowanie stolika z darami: Jacek Paprot

Psalm zaśpiewają:
Ola Matyskiel i Iwonka

Rozważania Drogi Krzyżowej będą czytać:
Madzia Ogorzały
Agnieszka Patro
Ola Matyskiel
Madzia Niechwiej
Żanetka Dziedzic
Lukasz Kaszuba

(rozważania odbierze od Księdza Ola Matyskiel w niedziele po mszy wieczornej i rozda Wam w piątek przed mszą)
Temat: Lednica 2006- trochę plusów i minusów
toja się teraz wypowiem:

Co prawda na Lednicy byłam dopiero dwa razy ale...za pierwszym razem mimoże padało tomi się bardzo spodobało, były to nowe przeżycia zwiazane z tą atmosferą itp.
w tym roku pomyślałam : nie ma bata! po prostu muszę pojecheć!
Tak się starsznie cieszyłam na ten wyjazd że chciałam zabrać moją koleżankę żeby ją "zarazić" Lednicą...ale chyba sie nie udało.
Po pierwsze: faktycvznie było nudno na początku....jak już się "rozkręciłam" i zaczęłam śpiewać, podskakiwać do "Tak tak Panie" to ludzie się zaczęlina mnie dziwnie patrzeć..jakby z kosmosu conajmniej przyleciała....troche sie mi głupiozrobiło i dałam sobie spokój.
Na Mszy Św. NIC nie było słychać! nawet nie weim o czym było kazanie! ledno załapałam że Msza się zaczęła!Katastrofa....
Droga krzyżowa....gdyby nie procesja przechodząca koło mojego sektora pewnie bym si.e nawet nie zorientowała cosie dzieje;/
w trakcie drogi krzyżowej było śpiewane w/w "Tak tak Panie" no to ja znowu : do góry i drę gardło a Ci mi znowu że jakaś nie teges jestem...przeklinali mi za uchem itp....To przeszło moje oczekiwania....jestem smutna że ja nie poczułam tego kopniaka o którym piszecie ale za rok przyjade.... licze na poprawe.Temat: Lednica 2006
Katechizm Kościoła Posoborowego
1674 Poza liturgią sakramentów i sakramentaliów katecheza powinna brać pod uwagę formy pobożności wiernych i religijności ludowej. Zmysł religijny ludu chrześcijańskiego zawsze znajdował wyraz w różnorodnych formach pobożności, które otaczały życie sakramentalne Kościoła. Są to: cześć oddawana relikwiom, nawiedzanie sanktuariów, pielgrzymki, procesje, droga krzyżowa, tańce religijne, różaniec, medaliki, itp.


Temat: seminarium, zakon a niepełnosprawność
Jak w wojsku,bo dyscyplina jest w każdym zakonie ważna.A jeśli chodzi o szczegóły to trzeba najpierw mieć powołanie i dopiero potem pytać się i ewentualnie decydować.Mi pewien ksiądz kiedyś powiedział,że na pewno można być bratem zakonnym,bo żeby być księdzem w danym zgromadzeniu to trzeba już odpowiednich predyspozycji fizycznych (chodzi o przyklękanie,wchodzenie po stopniach np.podczas procesji czy Drogi Krzyżowej,leżenie krzyżem - to zakłada samo przez się pewien wysiłek).Ale w przypadku braci jest pewne ułatwienie.Przełożonego jednak zawsze lepiej poinformować i porozmawiać z nim.O ile się orientuję to widziałem dwóch zakonników na forum:użytkownicy - frater i o.Pacyfik OFM.Temat: Sztuka buddyjska,wykłady.
Czołem

Ee tam od razu oświecenie... Po prostu edukacyjny komiks dla prostych ludzi - na pewno był przewodnik-mnich i opowiadał. Taka droga krzyżowa - to, że z procesja po stacjach przejdziesz, nie znaczy że na końcu będziesz automatycznie zbawiony.

metta&peace
p.Temat: Co tam było?
Z materiałów posiadanych przeze mnie (Neustädter Heimtbrief) interesującą Ciebie kaplicę nazywano przed 1945 r. "Góra Oliwna" (Olbergkapelle) lub Kaplicą Habel'ów (die Habel'sche Kapelle), od nazwiska jej fundatora. Habelowie byli właścicielami sporej cegielni i majątku, który dziś zajmuje Stadnina Koni. Członkowie tej mieszczańskiej rodziny pełnili ważne funkcje i urzędy w Prudniku. Pamiątką po nich jest ruiczny znak i rok 1937 na ogrodzeniu majątku od strony ul. Jesionkowej. Ten znak to "O" - "Odals-Rune", określający niemieckie prawo własności do ziemi przez daną rodzinę, ród. W redakcji mam kilka fotografii członków tej rodziny. Jako mieszczanie nie mieli herbu, mogli sygnować się za to jakimś gmerkiem.
Wydaje mi się, że kaplica była zaznaczona na mapach z XVIII w., co wyklucza Habel'ów jako fundatorów, najpewniej odpowiedzialni są za przebudowę i nadanie jej obecnego, XIX-wiecznego wyglądu.
"Góra Oliwna"... do niej zmierzały procesje Drogi Krzyżowej organizowaniej na terenie miasta. Nie zaglądałem do jej wznętrza, być może wyposażenie nawiązuje do tej nazwy poprzez obraz modlącego się Jezusa. Jest legenda o jakimś rycerzu rabusiu.
Jeśli jest ktoś chętny do przetłumaczenia krótkiej historii kaplicy z niemieckiego to bardzo chętnie udostępnię.
Pozwalam sobie głęboko wątpić, aby na tyłach kaplicy był cmentarz. Może był to rodzinny cmentarzyk Habel'ów? Jeżeli były to niesolidnie groby usypane z ziemi i z drewnianymi krzyżami to mogły to być "pamiątki" z 1945 roku. Wątpię jednak...Temat: Antysemicka Kalwaria

"Antysemicki wydźwięk" Drogi Krzyżowej w Kalwarii

PAP 27-04-2006

Centrum im. Szymona Wiesenthala w liście skierowanym do ministra spraw zagranicznych Polski Stefana Mellera zaprotestowało w środę przeciwko "antysemickiemu wydźwiękowi" Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej - podała AFP.

Dyrektor Centrum ds. zagranicznych Shimon Samuels wyraził zaniepokojenie "antysemickim wydźwiękiem obrzędów Drogi Krzyżowej, która odbyła się w tym miesiącu w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej między Krakowem a Auschwitz w Polsce".

MSZ odmówiło komentarza w tej sprawie. Rzecznik resortu Paweł Dobrowolski powiedział w środę, że ministerstwo "zupełnie nie zajmuje się religią".

W liście do szefa polskiej dyplomacji Samuels napisał, że podczas wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej, w której brały udział osoby ubrane w stroje z epoki, "Żydzi zostali przedstawieni w sposób stereotypowy". Twierdzi on, że "ta antysemicka Droga Krzyżowa stanowi naruszenie zobowiązań Polski wobec Unii Europejskiej i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie".

W procesji wielkopiątkowej co roku biorą udział dziesiątki tysięcy osób. W tym roku przewodniczył jej arcybiskup Krakowa Stanisław Dziwisz. 27 maja do Kalwarii Zebrzydowskiej ma przyjechać podczas pielgrzymki do Polski papież Benedykt XVI.

Bernardyni sanktuarium kalwaryjskiego nie skomentowali w środę stanowiska Centrum Szymona Wiesenthala.

Temat: "Antysemicki wydźwięk" Drogi Krzyżowej

Centrum im. Szymona Wiesenthala w liście skierowanym do ministra spraw zagranicznych Polski Stefana Mellera zaprotestowało przeciwko "antysemickiemu wydźwiękowi" Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej - podała AFP.
Dyrektor Centrum ds. zagranicznych Shimon Samuels wyraził zaniepokojenie "antysemickim wydźwiękiem obrzędów Drogi Krzyżowej, która odbyła się w tym miesiącu w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej między Krakowem a Auschwitz w Polsce".

MSZ odmówiło komentarza w tej sprawie. Rzecznik resortu Paweł Dobrowolski powiedział w środę PAP, że ministerstwo "zupełnie nie zajmuje się religią". W liście do szefa polskiej dyplomacji Samuels napisał, że podczas wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej, w której brały udział osoby ubrane w stroje z epoki, "Żydzi zostali przedstawieni w sposób stereotypowy". Twierdzi on, że "ta antysemicka Droga Krzyżowa stanowi naruszenie zobowiązań Polski wobec Unii Europejskiej i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie".

W procesji wielkopiątkowej co roku biorą udział dziesiątki tysięcy osób. W tym roku przewodniczył jej arcybiskup Krakowa Stanisław Dziwisz. 27 maja do Kalwarii Zebrzydowskiej ma przyjechać podczas pielgrzymki do Polski papież Benedykt XVI.

Bernardyni sanktuarium kalwaryjskiego nie skomentowali w środę stanowiska Centrum Szymona Wiesenthala.

takie coś znalazłem w necie dziś rano i nie wiem czy mam siłę to komentować. Włażenie z buciorami w kilkusetletnią tradycję z Kalwarii Zebrzydowskiej. Czego się jeszcze czepią Judajczykowie?Temat: Antysemicka Droga Krzyżowa w Kalwarii Zebrzydowskiej?

Centrum im. Szymona Wiesenthala w liście skierowanym do ministra spraw zagranicznych Stefana Mellera zaprotestowało przeciwko "antysemickiemu wydźwiękowi" Drogi Krzyżowej, która miała miejsce w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Swoje zaniepokojenie wyraził dyrektor Centrum Wiesenthala ds. zagranicznych Shimon Samuels stwierdzając, że Droga Krzyżowa w Kalwarii Zebrzydowskiej była obrzędem o "antysemickim wydźwięku". Samuels uważa, że podczas procesji, w której brały udział osoby ubrane w stroje z epoki, Żydzi zostali przedstawieni w sposób stereotypowy. Uważa, że wydarzenie naruszyło zobowiązania Polski wobec UE i ONZ.

W procesji wielkopiątkowej w Kalwarii Zebrzydowskiej co roku biorą udział dziesiątki tysięcy osób. W tym roku przewodniczył jej arcybiskup Krakowa Stanisław Dziwisz.

MSZ odmówiło komentarza w tej sprawie. Rzecznik resortu Paweł Dobrowolski powiedział, że ministerstwo "zupełnie nie zajmuje się religią".

Również Bernardyni z sanktuarium kalwaryjskiego nie skomentowali stanowiska Centrum Szymona Wiesenthala. (zel)

PAP

Co jest? Media ostatnio cały czas zasypują nas wiadomościami o antysemityźmie. Jeśli to zjawisko byłoby rzeczywiście takie wielkie jak mówią o tym media i żydzi, to w Polsce prezydentem byłby teraz Leszek Bubel albo Bolesław Tejkowski, a nie osoba żydom przychylna...
Temat: Triduum Paschalne w parafi św. Antoniego
WIELKI CZWARTEK (pamiątka ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Kapłaństwa): Msza Wieczerzy Pańskiej odprawiona zostanie o godz. 18.30. Po Mszy Wieczerzy Pańskiej będziemy adorować Pana Jezusa w Kaplicy MB. Częstochowskiej do 22.00.

WIELKI PIĄTEK jest dniem Męki i Śmierci Chrystusa na Krzyżu.
- Droga Krzyżowa dla dorosłych będzie o 8.00 rano.
- Droga Krzyżowa dla młodzieży będzie o 12.00 w południe.
- Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej rozpocznie się o 18.30, podczas której wysłuchamy opisu Męki Pańskiej, adorować będziemy Krzyż, przyjmiemy Komunię św. i przeniesiemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do Grobu Pańskiego, gdzie odśpiewamy „Gorzkie Żale”.
- Adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim będzie do północy.
- Adoracja dla młodzieży przy Grobie Pańskim będzie od 21.00 do 22.00.
- W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

W WIELKĄ SOBOTĘ
- Adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim będzie od 6.00 rano do 20.00;
- Święcenie potraw będzie przy naszym kościele od 13.00 do 18.30 co pół godziny.
- Wigilia Paschalna w Wielką Noc rozpocznie się o godz. 20.00 a zakończy się Mszą św. i Procesją Rezurekcyjną wokół kościoła z zapalonymi świecami, które prosimy przynieść do kościoła.

Tradycyjna procesja wielkanocna w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego wokół kościoła będzie o 6.00 rano, a po procesji uroczysta Msza św. Następne Msze święte będą od 8.15.

WIECEJ INFORMACJI PÓŹNIEJ...Temat: Nabożeństwo Drogi Krzyżowej
U mnie nabozeństwo Drogi Krzyżowej odbywa sie dwukrotnie - w piatki WP o 16.30 dla dzieci a o 17.30 dla dorosłych. Mimo rozróżnienia "stanowego" układ nabozeństwa jest identyczny. Procesja wychodzi z zakrystii - śpiew piesni na wejscie. Ksiadz staje przed ołtarzem z mikrofonem bezprzewodowym i czyta wstep, nastepnie idzie od stacji do stacji wokół koscioła wraz z procesja i przy każdej stacji czyta rozważania. Między stacjami spiewmy "Któryś za nas..." Po stacji XIV - znów ksiadz wraca przed ołtarz, błogosławi i schodzi do zakrystii.Temat: Ateizm, wiara i tematyka kościelna...
Dokładnie. W każdy piątek Wilkiego Postu w kościołach jest odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Nic nie stoi więc formalnie na przeszkodzie, by w dowolny piątek Wielkiego Postu to nabożeństwo przeprowadzić w formie procesji po ulicach miasta.
Natomiast czemu na Gocławiu uliczna Droga Krzyżowa będzie jutro (w poniedziałek), to nie rozumiem.Temat: Droga Krzyżowa
kehem... chciałbym serdecznie podziękować za obecność na Drodze Krzyżowej raptem KILKU LUDZIOM Z NASZEGO RUCHU! ... A co najlepsze na procesji w niedzielę NIKOGO OD NAS NIE BYŁO ! Musiałem pocieszać sister Tabitę bo biedna myślała że zobaczy kogoś znajomego! WSTYD! WSTYD... brak mi słów... więc kończę.
Temat: Małe i wieksze rzeczy, które cieszą
Wróciłam właśnie z Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasteczka ^^ tuż po tym jak wróciłam z przepięknych Światowych Dni Młodzieży - Wczoraj w Białej był cudowny koncert ze świadectwami Nowej Inicjatywy Ewangelizacyjnej, świetna katecheza, bardzo wyczerpująca i szczera rozmowa na katechezie. Potem pyszne kanapki i Droga krzyżowa, Eucharystia i czuwanie ( i w tym czasie byłam tylko JA i ON- tylko. Wszystko znikło, nawet nie zdawałam sobie sprawy jak bardzo bardzo bardzo tego potrzebowałam! Tyle sobie powiedzieliśmy... jak ja Go kocham, Jezus jest wielki.) potem do domku i śmichy chichy z Goszą u rodzinki, która nas przygarnęła. Dziś rano w Siedlcach już - najpierw w parafii w Duchu Świętym odbyło się uwielbienie Boga przez śpiew - było cudownie! potem piękna procesja z palmami ulicami miasta, do samej Katedry i uroczysta Eucharystia. Przewspaniale odśpiewane misterium... mamo... za co mi tyle łask spłynęło... wcale nie zasłużyłam! )

Było pięknie, przepięknie... <naładowana Nim> - teraz mogę wszystko.

"Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym" !!Temat: Parafialna Droga Krzyżowa
W zeszlym roku mialam przyjemnosc odbyc nasza parafialna Droge Krzyzowa. Wspaniale przezycie! Dobrym pomyslem jest tez wprowdzona nowa forma procesji na Boze Cialo i mszy polowej. Ciekawe, w ktorym przysiolku w tym roku sie odbedzie?

Wicek, czekam na zdjecia A tak przy okazji, to mam chyba kilka fotek z zeszlorocznego Bozego Ciala.Temat: Misterium Drogi Krzyżowej
WSTYD! organizatorzy może za mało dawali proboszczowi. jak tak dalej pójdzie to i droga krzyżowa będzie odprawiana w domu kultury a procesja rezurekcyjna wkoło polo marketu bo chodnik się zedrze, a kościelny coraz bardziej się kurczy. w ostatnią niedzielę podobno ksiądz coś wspomniał o poszukiwaniu chętnych do sprzątania kościoła. czyżby pensja kościelnego miała być do podziału?

[ Dodano: 2008-03-19, 12:44 ]Temat: "Droga krzyżowa" ulicami Ursusa
Jak co roku jesteśmy zaproszeni do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej ulicami Ursusa. Będzie się to wiązało z przyjęciem krzyża od Grobu ks. Popiełuszki w okolicach powstańczej kapliczki na Skoroszach 27.03.2009 o godzinie 18.00.

Dalej procesja pokutna pójdzie ulicami Skoroszewską, Chełmońskiego, Tomcia Palucha, Dzieci Warszawy.

Dlatego wszystkich katolików mieszkających w Ursusie oczekuje się w najbliższy piątek
Uroczystość zakończy się mszą świętą w kościele pw. św. Józefa.

Z Panem BogiemTemat: Droga Krzyżowa ulicami Ursusa
Jak co roku organizowana jest Droga Krzyżowa ulicami Ursusa. Będzie się to wiązało z przyjęciem krzyża od Grobu ks. Popiełuszki w okolicach powstańczej kapliczki na Skoroszach przy ulicy Dzieci Warszawy 27.03.2009 o godzinie 18.00.

Dalej procesja pokutna pójdzie ulicami Skoroszewską, Chełmońskiego, Tomcia Palucha, Dzieci Warszawy.

Uroczystość zakończy się mszą świętą w kościele pw. św. Józefa.

Z Panem BogiemTemat: Zabrze - Droga Krzyżowa ulicami miast
3 kwietnia 2009, 18:00 – 20:00

W Piątek przed Niedzielą Palmową. Procesja wyrusza tradycyjnie z czterech kościołów: św. Andrzeja, św. Kamila, św. Anny i św. Józefa. Po Mszach Świętych, które o godz. 18.00 zostaną odprawione w tych kościołach, wierni wraz kapłanami przejdą ulicami miasta na Plac przy ul. Sobieskiego, gdzie nastąpi zakończenie Drogi Krzyżowej.

Zapraszamy
Temat: Korki i zatory

Jakaś manifestacja podobno dała o sobie znać w zmianie B
A nie procesje Drogi Krzyżowej?Temat: Obserwacje ssaków 2007
6.IV.2007 ok. godz. 22:30 zając szarak (spłosozny prze procesję Drogi Krzyżowej) Sosnowiec - ZagórzeTemat: Drodzy Oazowicze i Studenci!
Trwają Chrześcijańskie Dni Żaka, w ramach których dziś (sobota) o godz. 19.30 odbędzie się nabożeństwo Drogi Światła (V Akademicka Droga Światła) (mówiliśmy o niej na Oazie Modlitwy) z Wawelu na Skałkę. Jeżeli ktoś z Was byłby chętny pójść to umówmy się o 19.10 na przystanku "Wawel" jak się wysiada z tramwaju. Ja idę pierwszy raz i jestem bardzo ciekawa jak to wygląda.
P.S. Chyba trzeba wziąć jakąś świecę, bo skoro droga światła... to trzeba ją rozjaśniać;)

"W sobotę, 12 maja, młodzież przejdzie w V Akademickiej Drodze Światła ze wzgórza wawelskiego bulwarami wiślanymi na Skałkę. Procesja, podczas której zgromadzeni rozważać będą 14 stacji tajemnicy Chrystusa Zmartwychwstałego, rozpocznie się przy katedrze wawelskiej o godz. 19.30. Akademicka Droga Światła jest dopełnieniem Drogi Krzyżowej, która idzie ulicami Krakowa zawsze w piątą niedzielę Wielkiego Postu. Młodzi dają świadectwo, że pragną podążać także za Chrystusem Zmartwychwstałym. Droga Światła odbędzie się po raz piąty w sobotę poprzedzającą stanisławowską procesję. Ostatnim jej akcentem będzie Apel Jasnogórski na Skałce przy krzyżu, który przynieśli tutaj studenci na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w czerwcu 1979 roku" - zaczerpnięte z Internetu :)

Przybywajmy!:) [/b]Temat: Homoseksualizm
Ale w tym konkretnym wypadku- co? Homoseksualiści twierdzą, zę są normalnymi ludźmi, ale jak ktoś zobaczy w telewizji taką demonstrację to co może sobie pomyśleć. I prosze nie porównywać parad równości z procesjami religijnymi. Rozumiem że jako heteroseksualistkę i katoliczkę możesz mnie bezkarnie obrażać? Bo jest jakaś różnica, między ludźmy idącymi sie pomodlić(nie mówię to o fanach DJ Rydzyka), a procesja ludzi domagających sie niewiadomoczego.
Ja nie jestem homoseksualistą i nie chciałem Cię obrażać - sama obrażasz się, że ktoś mógł do czegokolwiek porównać procesję religijną - podałem przykładowe rzeczy. Apropo procesji - co większe święto pod moim oknem maszeruje kilkuset-osobowa procesja z megafonami i odprawiaja np. drogę krzyżową - i to mi nie przeszkadza - nie każę im siedzieć w Kościele - dlaczego nie działa to w obie strony ?

Ale mam prawo i podstawy twierdzić że homoseksualizm nie jest normalny.
a mógłbyś to rozwinąć ?

Nie, należałoby zrobić kolejna rewolucję i z hasłem Woność-Równość-Braterstwo wyciąć wszystkich ciemnogrodzkich homofobów... Wink

tak swoją drogą to ciężko rozmawiać przeciwstawiając sobie np. religię (naukę Kościoła) z jej wykładnią i traktowaniem tematu homoseksualizmu a z drugiej strony jakieś swobodne myślenie (nie oparte na nauce Kościoła)... - widac to w mikro skali zresztą tez na naszym forum - gdzie raczej żadko się zdarza przyznanie racji stronie przeciwnej w dyskusjiTemat: O k#$%@ autobus!

A procesja rezurekcyjna to nie jest rok w rok? :>
To była aurat droga krzyżowa. Wiem, bo do mojej parafii szli.

Na ten jedenk kurs 26 spóźniony pół godziny, który nie wiadomo, czy w ogóle byłby spóxniony gdyby procesja się opóźniła, chcesz w całym Zagłębiu wieszać ogłoszenia o możliwości opóźnień albo objazdach?
Może nie w całym Zagłębiu, ale ktoś akurat mógł się śpieszyć tym kursem na przykład do pracy, a tu się spóźnił bo procesja szła...

Dla mnie jest już od wielu lat wiadome, że jak jest poranek i Boże Ciało, to idą procesje PO OSIEDLACH (a nie Ansylium - bezbożniku - dookoła kościoła) i mogą być miejscami na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut zamknięte odcinki dróg i koniec!
Ale mogłyby być jakies ogłoszenia o planowych zamknięciach ulic.
Ja pamiętam w zeszłym roku jak jechałem autobusem pewniej linii w Boże Ciało i własnie był objazd. Kiedy kierowca zamiast zgodnie z trasą skręcić w lewo nie informując o tym nikogo, pół autobusu zwróciło mu uwagę, że źle jedzie. A kierowca na to: "były k* ogłoszenia to trzeba było je czytać! Co ja mogę k* na to poradzić?" Kiedy wszyscy awanturnicy wysiedli kierowca kontynuował: "Czytać k* nie umieją czy co?"Temat: Liturgia
Pawle, nie jest zbyt łatwo odpowiedzieć na twoje pytanie, ale spróbuję...
Otóż mamy swój mszał franciszkański oraz pewne nabożeństwa paraliturgiczne.
Wiele z tych nabożeństw jest związanych z konkretnycmi miejscami, gdzie sprawujemy służbę Bożą np. w Betlejem czy Jerozolimie (w Bożym Grobie) mamy codzienne procesje. Innego typu procesje odbywają się codziennie na Alwernii (tam, gdzie Franciszek otrzymał stygmaty). Jest więc tego trochę. Często mamy też do czynienia z lokalnymi zwyczajami (np. niesienie węży w procesji). Czymś typowym dla franciszkanów jest Droga Krzyżowa oraz Koronka franciszkańska.
Myślę, że to na początek wystarczy.Temat: Nabożeństwa Fatimskie.
U nas w Trzebini jest są nabożenstwa fatimskie od ponad 50 lat i zawsze sa w soboty po 13 zaczyna sie tak

19.Droga Krzyzowa w parku
20.Nieszpory Maryjne
20.30 Różaniec częsc chwalebna ze śpiewanymi częściami do każdej dzieesiątki
21.Msza z wniesieniem figury Matki Bozej Fatimskiej ze spiewem O Matko Fatimskiego orędzia
Po mszy procesja idzie przez park i wchodzi na plac koronacyjny w czasie procesji spiew litani loretanskiej po wezwanich dodaje sie np.Matko Zbawiciela módl sie za nami tyś jest róży kwiat do Ciebie woła Jezus Maryja cały nędzny świat na placu polowym jest egzorat po egzorcie wyrusza procesja do koscioła wczesie której spiewa sie piesn W Fatimie ojawił potege swą Bóg
24.00 Różaniec część Bolesna
01.00 Adoracja Najświętszego Sakramętu
02.00 Msza św. z niedzieli
03.00 Rózaniec część światła
03.30 Godzinki
04.00 Różaniec częśc Radosna
Zakonczenie czuwania
11.30 Uroczysta Msza św. po mszy Błogosławienstwo Lurdzkie te czuwania trwaja nie przerwanie dawniej jezdziało bardzo duzo ludzi teraz duzo jest po parafiach czuwan fatimskichTemat: Moja droga w Panu Jezusie
Chciałam się z Wami w kilku zdaniach podzielić swoimi odczuciami z Drogi Krzyzowej, którą wczoraj odbyliśmy w procesji ulicami Opola.

Nauka/rozważanie przy każdej stacji jest nie do powtórzenia, wpadło w serce, ale rozum chyba powtórzyć nie zdoła. Wszystko prowadziło jednak do najważniejszego - ukochania Krzyża. Na pewno nie jednej osobie pociekła łza przy stacji Śmierci Jezusa na Krzyżu. Kiedy to usłyszeliśmy, o odejściu do wieczności kilku młodych osób. Matka płacze, bo 12-letni syn odchodzi mówiąc, że umiera za grzechy. Matka protestuje mówiąc, że jest młody i wcale tyle nie nagrzeszył żeby umrzeć. Po czym otrzymuje odpowiedź, że to nie tylko za swoje grzechy, lecz i innych.; 24-letnia matka umiera, na łożu śmierci żegna męża i malutkie dziecko obiecując nieustanną opiekę nad nimi po swej śmierci. Potrafili pieknie zyć i pięknie umierać.
Najbardziej dotarły jednak do mnie słowa, że człowiek bez Krzyża nie zrozumie Boga i nie zrozumie siebie. A Krzyż kazdego jest wielką tajemnicą, której wartość kiedyś poznamy. Jesteśmy obdarzeni wilkim zaufaniem, dlatego nie bójmy się Go podjąć.
Temat: Wielki Piątek-Homilia kard. Dziwisza która zadziwiła wielu
Oprócz kazania kard. Stanisława Dziwisza niesamowite wrażenie robią Dróżki kalwaryjskie. W Kalwari Zebrzydowskiej zgromadziło się 150 tysięcy pątników na Misterium Męki Pańskiej.

Proszę obejrzeć Zdjęcia panoramiczne Dróżek Kalwaryjskich

Procesja wielkopiątkowa wyruszyła o świcie spod Domu Kajfasza. Wierni przypatrywali się scenom męki Zbawiciela, odegranym przez kleryków bernardyńskiego seminarium oraz świeckich z różnych rejonów Polski. W postać Chrystusa w tym roku wcielił się brat Kalikst, alumn III roku.

Pątnicy słuchali także kazań przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej.

W południe procesja dotarła do kościoła Ukrzyżowania. W świątyni odprawiona została liturgia wielkopiątkowa. Ciało Chrystusa w Eucharystii zostało przeniesione do Kaplicy Grobu na szczycie Góry Ukrzyżowania. Do niedzieli będzie trwała Jego adoracja.

Misterium Męki Pańskiej odprawiane jest w sanktuarium kalwaryjskim od początku jego istnienia. Do czasów przedwojennych ograniczało się ono jednak tylko do scen Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku. Obecny kształt nadał im ojciec Augustyn Chadam, który w 1946 roku otrzymał na to zgodę metropolity krakowskiego kardynała Adama Sapiehy. W inscenizację wydarzeń Wielkiego Tygodnia zaangażowanych jest, co roku około 130 aktorów-amatorów.Temat: Czemu niektórzy Żydzi tak nienawidzą krzyży ?
Napluł w twarz za krzyż

W Jerozolimie ekstremistyczny wyznawca judaizmu napluł w twarz prawosławnemu księdzu. Do tej odrażającej prowokacji doszło w czasie nabożeństwa Drogi Krzyżowej, odprawianego przez greckiego kapłana prawosławnego na ulicach Jerozolimy. Żydowskiemu fanatykowi nie podobał się krzyż niesiony przez uczestników procesji - poinformował niedawno izraelski dziennik "Jerusalem Post".

Ekstremista ma odpowiadać przed izraelskim sądem. Obecnie jednak przebywa na wolności dzięki wpłaceniu kaucji 2,5 tys. szekli (równowartość ok. 1,7 tys. zł). Władze zakazały mu wstępu na Stare Miasto w Jerozolimie w okresie 30 dni, za wyjątkiem przemierzania drogi do domu i z powrotem - poinformowała agencja Interfaks.
WM
http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=my&dat=20050914&id=my11.txtTemat: Ogłoszenia
http://franciszkanie.net/...anktuarium.html

ZAPRASZAMY!

Odpust Trójcy Przenajświętszej na Kalwarii Wejherowskiej - 02-03.06.2007

Sobota, 02.06.2007
9.30 – 12.00 – powitanie pielgrzymek od strony Gdyni
12.00 – powitanie pielgrzymek od strony Pucka
14.00 – CENTRALNE OBCHODY KALWARYJSKIE Z KAZANIAMI (początek w kościele klasztornym)
17.30 – UROCZYSTA MSZA ŚW. pod przewodnictwem N.O. PROWINCJAŁA ADRIANA BUCHCIKA (przy kościele Trzech Krzyży)
20.30 – KONCERT ZESPOŁU „GRECCIO” Z WSD FRANCISZKANÓW WE WRONKACH

Niedziela, 03.06.2007
5.00 – Msza św. (w kościele klasztornym)
5.30 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP
6.00 – Msza św. z kazaniem (w kościele klasztornym)
7.00 – Msza św. dla wszystkich pielgrzymów (w kościele klasztornym)
8.00 – Droga Krzyżowa na Kalwarii dla pielgrzymów, którzy przybędą w niedzielę rano (początek na placu przy kościele klasztornym)
8.30 – FORMOWANIE PROCESJI
9.00 – PROCESJA Z NAJŚWIĘTSZYM SAKRAMENTEM Z KOŚCIOŁA KLASZTORNEGO NA KALWARIĘ
10.00 – SUMA ODPUSTOWA po przewodnictwem J.E. KS. BPA RYSZARDA KASYNYTemat: Kto za to płaci?
Od jakiegoś czasu niepokoi mnie pewna myśl. Wiadomo, że żyjemy w kraju katolickim, gdzie przywiązanie do Kościoła katolickiego i jego zwyczajów wciąż jest bardzo silne. Elementem tychże zwyczajów są uroczyste procesje ulicami miast. Zwyczajowo w Boże Ciało. W wielu miastach ponadto odbywają się procesje jako wyraz czci dla tego czy innego świętego (np. w Krakowie ku czci "świętego" Stanisława a w Gnieźnie i - w mniejszym stopniu - w Gdańsku ku czci "świętego" Wojciecha). Od kilku lat coraz modniejsze są też nabożeństwa Drogi Krzyżowej ulicami miasta. Tego typu uroczystości zabezpieczane są - i susznie, taka jest bowiem konieczność - przez policję czy straż miejską. Zastanawiam się tylko, czy Kościół katolicki pokrywa koszty związane z tym zabezpieczeniem? Czy ktoś Kr-k wystawia rachunek - jak powinno być - czy może jest to posługa za "Bóg zapłać" obciążająca kosztami katolickich obchodów ogół społeczeństwa? Chciałbym wierzyć, że Kościół katolicki płaci rachunki za usługi służb miejskich czy policji. Doprawdy trudno mi w to jednak uwierzyć... Osobną kwestią są słynne spotkania na lednickich polach. Obsługuje je wielu policjantów, strażaków, żołnierzy, pracowników pogotowia... Czy o. Góra płaci za te usługi, czy też finanse na to idą z kasy, na którą wszyscy łożymy... Nie mam nic przeciw Lednicy, ani przeciw procesjom, choć te ostatnie często - jak np. w Boże Ciało - są sporym utrudnieniem i utrapieniem dla nie uczestniczących w nich ludziach. Nic to. Byle pieniądze na to nie szły z kasy, którą każdy z nas płaci na rzecz państwa. Jeśli Kościół za to płaci, to OK, nic do tego nie mam, ale jeśli nie.......Temat: Ciekawe dary w procesji z darami

paulina_g, to proboszczem u Was się jest TYLKO przez rok
Bo nie rozumiem...


To jest trochę dziwna sytuacja... Pewien proboszcz był jakieś 6 lat i został przeniesiony (wiadomo). Po nim przyszedł inny proboszcz. Naprawdę bardzo dobry człowiek. Od samego początku jak tylko zaaklimatyzował się u nas postanowił przeprowadzić wiele zmian. Najpierw wyremontował klasztor, zburzył jakieś przyklasztorne stare zabudowania. Z jego inicjatywy powstały okoliczne kaplice, w których do dziś odprawiane są Msze niedzielne. To właśnie za jego "bytu" u nas była zorganizowana ta procesja z darami w Wielką Sobotę. Po prostu miał jakąś inicjatywę. Chciał jeszcze wiele zrobić, np. Drogę Krzyżową wokół Kościoła. Ale niestety... Pierwsza zaczęła buntować się młodzież. Dlaczego? A mianowicie dlatego, że chciał zwalczać alkoholizm wśród młodych. Podobno właśnie z jego inicjatywy został zamknięty klub, w którym rzeczywiście nie było za ciekawie. Alkohol piły tam nawet 13-letnie dzieci!!! Pewnego dnia ni stąd ni zowąd dowiedzieliśmy się, że decyzją Biskupa zostaje przeniesiony do innej parafii... Na pewno "jacyś troskliwi parafianie" musieli interweniować.

Głupio się stało, ale się stało...Temat: Wielki Tydzień w Kalwarii
Juz mamy Wielki Czwartek jednak wczesniej z powodu innych zajec byłem nieobecny na Forum - dzisaj podaje program uroczystosci na nastepne dni.

WIELKI TYDZIEŃ W POLSKIEJ JEROZOLIMIE

Wielki Czwartek - 5 kwietnia

godz. 5,00 odsłonięcie cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, Godzinki
godz. 5,30 Nabożeństwo Eucharystyczne z kazaniem, poświęcenie „Wieczerzy Pańskiej”
godz. 13,00 Gorzkie Żale, Mandatum – „umycie nóg Apostołom”, procesja pasyjna do Pałacu Kajfasza ze scenami Misterium Męki Pańskiej, Msza św. w Wieczerniku, całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w Piwnicy Pana Jezusa
godz. 19,30 Msza św. Wieczerzy Pańskiej (na Placu Rajskim)

Wielki Piątek - 6 kwietnia

godz. 6,00 Misterium Męki Pańskiej od kaplicy „u Kajfasza”, Dekret „u Piłata”, Droga Krzyżowa na Wzgórze Ukrzyżowania, Liturgia Wielkiego Piątku, zakończenie odpustu

Wielka Sobota - 7 kwietnia

godz. 18,00 Liturgia Wigilii Paschalnej

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 8 kwietnia

godz. 6,00 Procesja rezurekcyjna z kościoła Grobu Pańskiego do bazyliki, Msza św.

Wiecej info na Stronie Klasztornej http://www.kalwaria.ofm.p...show_news&id=93Temat: procesja Bozego ciala:P:P????
Dla mnie głupie i niedorzeczne.
Może w wesołym miasteczku na "fali" pojadą za rok...?

Dotrwałem dopołowy filmu. Bez sensu. Pan Jezus gdzieś schowany w tłumie...

Łazić się nie chciało, to se wlazł jeden z drugim na wagon i jechał, jak bogaty.
Jakby szlag trafił lokomotywę, to by zapieprzali przez chaszcze i mokradła z feretronem. Mieliby obok procesji bożocielnej drogę krzyżową. Takie wash & go - dwa w jednym!Temat: Wielki Odpust Wejherowski:)
Widzę, że nikt jeszcze nie "reklamował" odpustów na Kalwarii i w sanktuarium Matki Bożej Wejherowskiej, więc ja to zrobię

6 maja 2005:
16:00 Ceremonia powitania pielgrzymek od strony Kościerzyny (przy kaplicy Grobu Pańskiego)
17:45 Ceremonia powitania pielgrzymek od strony Kartuz (przy "Piłacie")
20:00 Spotakanie modlitewne dla młodzieży
21:00 Apel Jasnogórski

7 maja 2005:
11:00 Ceremonia powitania pielgrzymek od strony Oliwy (przy "Piłacie")
12:00 Ceremonia powitania pielgrzymek od strony Lini, Strzepcza i luzina...(kaplica "Płaczących Niewiast")
14:00 Centralne Obchody Kalwaryjskie z kazaniami(początek w kościele klasztornym)

17:30 Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ojca wikariusza Ernesta Siekierki
20:00 Przegląd Piosenki Religijnej (przy kaplice Grobu NMP)

Koncert Zespołu "Grecio"

8 maja 2005:
5:00 Msza Swięta
5:30 Godzinki o NMP
6:00 Msza Św. z kazaniem
8:45 Ceremonia powitania pielgrzymek od strony Bolszewa, Nowego Dworu Wejherowskiego...(plac kościelny)

8:00 Droga Krzyżowa na Kalwarii (początek na placu kościelnym)
7:00 Msza dla wszystkich pielgrzymów
9:00 Uroczysta Procesja Eucharystyczna na Kalwarię
10:00 Suma Odpustowa pod przewodnictwem J.E. ks. bp. Ryszarda Kasyny; po Sumie pożegnanie pielgrzymek udających się od razu po Mszy w drogę powrotną.
14:30 Pożegnanie Pielgrzymki Oliwskiej

Piter dnia Czw Mar 16, 2006 10:39 pm, w całości zmieniany 1 razTemat: O k#$%@ autobus!

Jakieś dwa lata temu zablokowany był wylot ul. Jagielońskiej w Sosnowcu (cholerna kościelna procesja - nie wiem z jakiej okazji bo był to koniec marca, niedziela ok. 20 ?!). Autobusy musiały wykręcać przy wjeździe na garaże naprzeciwko farmacji, po czym dojeżdżały do Kościelnej ul. Zegadłowicza, jak za dawnych czasów

Nie zaczynaj znowu i ty od nowa!
Wg mnie albo była to droga krzyżowa "po osiedlu", albo procesja rezurekcyjna. Ale to pierwsze jest zwykle w piątki a to drugie w WIelką sobotę późnym wieczorem bądź w niedzielę wielkanocną wcześnie rano. :> Może i coś inne jeszcze to było...
Nic się KM nie stanie, jak na chwilę przejazdu nie będzie albo objazd będzie!Temat: Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego na Kalwarii Wejherowskiej
ODPUST 'MORSKI' KU CZCI TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ NA KALWARII WEJHEROWSKIEJ 10 - 11 CZERWCA 2006 ROKU

Sobota 10 czerwca 2006 r.

9:30 - 12:00 Ceremonia powitania pielgrzymek od strony Gdyni, Rumii, Redy... (przy "Bramie Oliwskiej")
11:00 Ceremonia powitania pielgrzymek od strony Gdańska - Oliwy (przy kaplicy "Piłata")
12:00 Ceremonia powitania pielgrzymek od strony Władysławowa, Swarzewa, Pucka... (przy krzyżu na ul. Chopina)
14:00 CENTRALNE OBCHODY WSZYSTKICH KAPLIC Z KAZANIAMI (początek w kościele klasztornym)
17:30 UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA POD PRZEWODNICTWEM OJCA PROWINCJAŁA ADRIANA BUCHCIKA (przy kościele Ukrzyżowania)

20:30 Przegląd Piosenki Religijnej (przy "Grobie MB")

Niedziela 11 czerwca 2006 r.

5:00 Msza Święta (w kościele klasztornym)
5:30 Godzinki ku czci NMP (w kościele klasztornym)
6:00 Msza Święta z kazaniem (w kościele klasztornym)
7:00 Msza Święta dla wszystkich pielgrzymów (w kościele klasztornym)
8:00 Droga Krzyżowa na Kalwarii dla pielgrzymów przybyłych w niedziele rano (początek na placu przy kościele klasztornym)
8:30 Formowanie procesji

9:00 Procesja z Najświętszym Sakramentem z kościoła klasztornego na Kalwarię

10:00 Uroczysta Suma Odpustowa pod przewodnictwem J.E. Ks. Abp. Tadeusza Gocłowskiego Metropolity Gdańskiego

13:00 Odprowadzenie i pożegnanie pielgrzymek od strony Gdyni, Redy, Rumii... (przy "Bramie Oliwskiej")
13:00 Odprowadzenie i pożegnanie pielgrzymek od strony Władysławowa, Swarzewa, Pucka... (przy krzyżu na ul. Chopina)
14:30 Odprowadzenie i pożegnanie pielgrzymek od strony Gdańska - Oliwy (przy kaplicy "Piłata")[/quote][/code][/list]Temat: O k#$%@ autobus!

Wg mnie albo była to droga krzyżowa "po osiedlu", albo procesja rezurekcyjna.
To pierwsze Jak napisałem organizowane jest to rok w rok.

Nic się KM nie stanie, jak na chwilę przejazdu nie będzie albo objazd będzie!
Ale mogłyby się wcześniej pojawić informacje, że będą utrudnienia...
Ja pamiętam, że widziałem jak SU12 na 26 jechał idealnie za tą procesją i w związku z nią był opóźniony pół godziny.Temat: O k#$%@ autobus!

Nie zaczynaj znowu i ty od nowa!
Wg mnie albo była to droga krzyżowa "po osiedlu", albo procesja rezurekcyjna. Ale to pierwsze jest zwykle w piątki a to drugie w WIelką sobotę późnym wieczorem bądź w niedzielę wielkanocną wcześnie rano. :> Może i coś inne jeszcze to było...
Nic się KM nie stanie, jak na chwilę przejazdu nie będzie albo objazd będzie!

Zgadzam się, nic się nie stanie!
Strzyż: Nie używaj w takim wypadku słowa "cholerna procesja", bo zapewne nie tylko mnie to wkurzaTemat: Triduum Paschalne
Zaczynamy w Wielki Czwartek Triduum Paschalne!

W czwartek o godz. 18 00 uroczysta Msza św. - dzień ustanowienia EUCHARYSTII, po Niej adoracja Najświętszego Sakramentu do północy. Spowiedź od godz. 6 30 do 9 00 i od godz. 15 00 do 17 30.

W piątek zapraszamy na adorację od godz. 6 00. Droga Krzyżowa o godz. 8 00 prowadzona przez Młodzież oazową. Dla dzieci o godz. 11 00. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Spowiadamy od godz. 6 00 do godz. 17 30.
Liturgię Męki Pańskiej rozpoczynamy o godz. 18 00. Po niej adoracja, o godz. 22 00 Gożkie Żale.

W sobotę spowiedź od godz. 6 00 do godz. 16 00,od godz. 10 00 do 1600
Święcenie pokarmów wielkanocnych. O godz. 19 00 uroczysta liturgia Zmartwychwstania Pańskiego z procesją rezurekcyjną.

Serdecznie zapraszamy!Temat: Mazowsze; stolyca y okolyca
Ciekawa inicjatywa, ale... W sobotę mam weselicho (dziękować, dziękować ) więc wrócę do domu o godzinie nieprzyzwoitej, a do siebie dojdę wieczorem, co jakby komplikuje dołączenie do Was. Gadałem wczoraj z Beverlym, a dzisiaj z Garym i wstępnie ustawiliśmy się w przyszłym tygodniu. Środa / czwartek / piątek / sobota - to jeszcze do lazyman's lips. W planach wycieczka "śladami Stasia i Nell" po Puszczy Mokotowskiej, ażeby rano obudzić się z pustynią w gębie, lub rejs Titanikiem. Zrobimy sobie własne Boże Ciało, z własną procesją, a niewykluczonym jest przerobienie kilku stacji z drogi krzyżowej.

Dobra, tak sobie gadam. Generalnie organizujcie czas i siły na szampańską zabawę. Najpewniej w przyszły piątek.
Temat: TOLERANCJA
czy aby na pewno o to chodzi? jak rozumiesz dyskrecję? zastanawiam się czy procesja Bożego Ciała jest dyskretna, czy nabożeństwo drogi krzyżowej ulicami miasta jest dyskretne? czy modlący się muzułmanin na ulicy kilka razy dzienne, padający na twarz jest dyskretny? co z wolnością sumienia?

my jako oazowicze jeszcze nie tak dawno musieliśmy się kryć przed służbami państwowymi które chiały rozbić oazowe reklekcje wakacyjne - w końcu nie musimy się modlić tylko w domu po kryjomu - mnie ten slogan osobiście zranił - choć może intencje były lepsze?

co w kontekście tego sloganu z ewangelizacją na ulicach - jest wbrew tolerancji?Temat: Imprezy/zloty w Łowiczu :D
Dzisiaj, tj. w piątek 27 marca o godz. 19.00 z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Brzozowej w Łowiczu wyruszy droga krzyżowa ulicami osiedla.

Procesja taka odbywa się co roku w tej parafii, jest ona formą przygotowań do Wielkiego Tygodnia oraz do rekolekcji, które rozpoczną się w niedzielę 29 marca.Temat: Triduum Paschalne i Wielkanoc
Uroczystości (w j. ang.-pol.) związane z obchodami TRIDUUM PASCHALNEGO
Wielki Czwartek godz. 19.00 kościół oo. Franciszkanów w Killarney
Wielki Piątek godz. 15.00 (Liturgia)kościół Resurection w Killarney
Wielki Piątek godz. 19.30(Droga Krzyżowa) kościół Resurection w Killarney

Wielka Sobota godz19.00 kościół Resurection w Killarney (Msza w j. polskim) Proszę przynieść ze sobą świece

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego godz. 6.30(rano) Msza św. z procesją rezurekcyjną w kościele Resurection w Killarney
oraz godz. 15.00 Msza św. kościół oo. Franciszkanów w Killarney

Poniedziałek wielkanocny
godz. 15.00 Msza św. kościół oo. Franciszkanów w KillarneyTemat: Otwórzmy Zmarłym Niebo
To ja dodam przykładowe czynności, za które możemy uzyskać odpust zupełny:
- Pobożne przyjęcie, nawet przez pośrednictwo radia lub telewizji, błogosławieństwa papieskiego Urbi et Orbi
- Adoracja Najświętszego Sakramentu, trwająca nie mniej niż pół godziny
- Uczestniczenie, przez co najmniej trzy dni, w naukach rekolekcyjnych
- Pobożny udział w uroczystej procesji Bożego Ciała
- Pobożne uczestniczenie w liturgii Wielkiego Piątku, połączone z adoracją i ucałowaniem Krzyża
- Pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej
- Odmówienie w kościele, kaplicy lub w rodzinie, przynajmniej jednej części różańca świętego, w czasie którego rozważa się poszczególne tajemnice
- Przystępujący do Pierwszej Komunii i uczestnicy tejże ceremonii
- Odmówienie przed Najświętszym Sakramentem koronki do Miłosierdzia Bożego
- Czytanie Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny
- Nawiedzenie kościoła lub sanktuarium w dniu uroczystości odpustowych
- Kapłani i wierni uczestniczący w prymicyjnej i jubileuszowej mszy świętej (25, 50 i 60-lecia kapłaństwa)
- W Wielkim Poście, pobożne uczestniczenie w nabożeństwach Gorzkich Żali
- Nawiedzenie bazyliki mniejszej (jeden dowolny raz w ciągu roku, w święto tytułu bazyliki, święto Piotra i Pawła - 29 czerwca, a także w święto Porcjunkuli - 2 sierpnia)

Na podst. książki: "Obyś był zimny albo gorący" ks. Piotr WaligóraTemat: Propozycje pieśni

oj, Łukasz, Łukasz... nie wiem jak u Ciebie, u mnie na Gorzkich Żalach zmieści się aż jedna pasyjna pieśń na koniec, natomiast na Drodze Krzyżowej aż jedna pasyjna na początek... To się naśpiewają tych pasyjnych... za wszystkie czasy

Ja na GŻ jestem w stanie zaśpiewać przynajmniej cztery: wnijście, dwie na kolektę i na wynijście. Na DK przynajmniej dwie - na wnijście i wynijście, a czasem trzy, bo między 7 a 8 stacją trzeba przemaszerować pół kościoła, wtedy śpiewam pieśń lub 3x Któryś za nas i 3x I Ty, któras współcierpiała...

Wydaje mi się, że dla chcącego nic trudnego.

Myślę, że jednak warto w tą piątą niedzielę zacząć już pasyjne. U mnie kilkakrotnie powtarzali z ambony, że "...wkraczamy oto w czas Męki Pańskiej..."

Dodam, że wyłączam organy w W. Cz. na procesję i pieśń Pange Lingua, a nie po Gloria.
W W. Piątek sądny dzień, bo trzy części GŻ bez organów. Jeno "ustnie" trzeba ludność w ryzach trzymać.Temat: Brudny ten nasz Brwinów
Smutek i rozczarowanie przeżyłam gdy szłam ulicami miasta w Drodze Krzyżowej, a to z powodu brudu, śmieci, butelek po alkoholu, które były wszędzie. Władze miasta zapomniały o przygotowaniu trasy przemarszu tej szczególnej procesji. Zapomniały o posprzątaniu dzikich wysypisk, których w Brwinowie jest pełno. Godnie byłoby posprzątać. Jest mi smutno.Temat: Wierzyć odważnie czy po prostu?
Nie potrafie w żaden inny sensowny sposób wykorzystac
czasu jaki poświęcam na przemieszczanie się środkami
lokomocji. I mam po prostu taki nawyk, że przez te kilka
minut, które jade autobusem odmawiam 10 różańca.
Nie czynię tego w sposób nachalny, ale też nie ukrywam się
z tym. A przy takim podejściu Lido moglibyśmy zakwestionowac
wszelki publiczne formy pobożności jak drogi krzyżowe
ulicami miast, procesje eucharystyczne itd. Też mówisz: obłudnicy
niech lepiej wejdą do swej izdebki i modlą się do Ojca?
Widzisz Lido o obłudzie mogłabyś mówic gdyby jakiś przejaw
publicznej pobożności kontrastował z całą resztą życia danego
człowieka, ale nawet wtedy nie powinnaś mówić o obłudzie,
bo nie wiesz czy to przypadkiem nie jest autentyczny przejaw
wiary, czy nawrócenia tego człowieka. Tak się składa, że mojego
życia nie jesteś w stanie zweryfikować i naprawdę dobrze, że nie Ty
będziesz mnie osądzac.

Stanley dnia Wto Lis 27, 2007 3:17 pm, w całości zmieniany 1 razTemat: Pabianice: Nowy szlak na Jurze [DZ]
NaszeMiasto.pl > Częstochowa > Lokalne > Pabianice: Nowy szlak na Jurze

Pabianice: Nowy szlak na Jurze

Wyjątkowy szlak - mogący też stać się atrakcją turystyczną - powstał w Pabianicach, niewielkiej miejscowości w gminie Janów.
Józef Juszczak, mieszkaniec Biadaszek w powiecie wieruszowskim ofiarował tutejszej społeczności 20 przydrożnych kapliczek, które umieszczono na lokalnych ścieżkach.

Niektóre zawisły na drzewach, inne na wapiennych skałach, jeszcze inne na specjalnie przygotowanych słupach.

Wszystkie przedstawiają Maryję, lecz każda w innej postaci. Tym sposobem powstał Szlak Maryjny, którym podczas świąt religijnych podążać będą procesje, natomiast pabianiczanie zachęcać będą licznych latem turystów, by obejrzeli wszystkie kapliczki.

Szlak poświęcił ksiądz Ryszard Marciniak z parafii w Złotym Potoku.

To już drugie podobne przedsięwzięcie w tej wsi - od kilku lat odprawiana jest Droga Krzyżowa długości blisko 3 kilometrów, której stacje zbudowane są w formie kaplic lub krzyży z brzozowego drewna

W Pabianicach powstało swego rodzaju sanktuarium.
(bess) - Dziennik ZachodniTemat: Całowanie Jezusa

Mogę wiedzieć co to za parafia?
Parafia salezjańska, pw. św. Jana Bosko.
3 krzyże to akurat najgorsze co było, bo pomijam bębenek (chyba djembe) w piątek jako akompaniament do psalmu, czy drogę krzyżową po liturgii, ciemnica z kratami, inny krzyż przy ołtarzu a inny w procesji (potem wniesiony cichaczem do zakrystii) czy piosenka w Wielki Czwartek "Życzymy, życzymy" w trakcie obrzędów wstępnych... Ale to już offtopTemat: Lednica2000
Jest to ogolnopolskie spotkanie mlodziezy o charakterze religijnym

co mowi o tym wikipedia?
Młodzi ludzie od rana zbierają się na Polach. Zanim rozpoczną się uroczystości przystępują do spowiedzi, odbywają się próby tańca i śpiewów. Po południu zostają wprowadzone relikwie św. Wojciecha i następują nabożeństwa (zależnie od tematu spotkania). Wieczorem odprawiana jest msza św, transmitowane lub odczytywane przesłanie papieża. Każdy uczestnik otrzymuje śpiewnik, świeczkę i symbole lednickie (nawiązujące do tematyki spotkania, innej co roku).

Nieodłącznym elementem ceremonii są śpiewy lednickie specjalnie komponowane na tą uroczystość. Podczas spotkania gra zespół góralski Siewcy Lednicy oraz schola lednicka, wykonująca śpiewy wielogłosowe. Lednica co roku zrzesza tysiące młodych ludzi. Od kilku lat wręczane są też specjalne stypendia lednickie za szczególne osiągnięcia dla młodych ludzi lub jako pomoc w rozwoju ich talentów.

W nocy odbywa się nabożeństwo; może to być różaniec lub droga krzyżowa. Jego nieodłącznym elementem jest śpiew, taniec, występy baletu, procesje przedstawicieli określonych zawodów, mieszkańców określonych regionów itp. Wprowadzana jest Ikona Chrystusa Przemienionego, następuje wybór Chrystusa, adoracja Najświętszego Sakramentu. Ostatnim elementem jest błogosławieństwo na rozesłanie i w końcu przejście przez bramę-rybę.Temat: nowe atrakcje w Złotym Potoku i okolicy
Również w okolicy Janowa:


NaszeMiasto.pl > Częstochowa > Lokalne > Pabianice: Szlak maryjny i jubileusz

Pabianice: Szlak maryjny i jubileusz

Specjalnym wydawnictwem pt. "Szlak Maryjny" uczciło jubileusz 550-lecia miejscowości sołectwo Pabianice w gminie Janów. Publikacja prezentuje zespół kapliczek, tworzących drogę krzyżową długości ponad 3 kilometrów, stanowiących zarazem atrakcję turystyczną Pabianic.

Niektóre kapliczki są bardzo proste, wykonane z brzozowego drewna, inne ozdobne i kolorowe. Dwa razy w roku szlakiem tym przechodzi procesja z udziałem niemal wszystkich mieszkańców Pabianic. Tutejsze sołectwo może służyć przykładem aktywności społecznej, wieś ma dzięki temu kościół filialny i własną świetlicę.


Co prawda nie specjalnie mi podchodzi sprowadzanie aktywności społecznej do spraw związanych z kultem (stwierdzenie tylko i wyłącznie na podstawie powyższego cytatu), ale te brzozowe krzyże są naprawdę bardzo ładne i wyróżniają się na plus w tle stawianych zazwyczaj obecnie betonowych, stalowych konstrukcji...Temat: kulturowego szowiniste


możesz mi powiedzieć, co LoveParade ma wspólnego z kulturą?


pewnie wykaże sie niebywałym lewactwem w swojej wypowiedzi ;ale.. po
prostu musze.. ;) dlaczego jest tak, że Kropiwnicki sam decyduje o
losach tej imprezy tylko na podstawie tego, że muzyka mu sie nie podoba?
Nie podoba sie, to niech nie slucha. Impreza zyskała pozytywne opinie
służby zdrowia, straży pożarnej i policji oraz wszelkich innych
możliwych służb ratowniczych, to raz. Dwa, że impreza odbywała się od
ładnych paru lat już i byla największą tego typu w kraju. Nikt do tej
pory nie zgłaszał swoich sprzeciwów wobec tej imprezy, to trzy. Po
czwarte, impreza ta do Łodzi sciągała kilka tysięcy ludzi - nie musze
chyba mówić, jaki to zysk dla miasta? Żaden z uczestników nigdy nie
wyrzadził większych szkód, impreza zawsze przebiegała spokojnie, to
pięć. Ludzie sie bawili, mieszkańcy mogli sobie zarobić. Dlaczego więc
ma sie nie odbyć? Bo prezydent miasta gustuje w innej muzyce? No
ludzie... A co to kogo obchodzi, czego on słucha i dlaczego pod jego
gusta ma sie odbywać wszystko w tym mieście?

Dla odmiany Kropiwnicki bez problemu akceptuje wszelkie drogi krzyżowe,
marsze dla Jezusa, procesje i wszelkie inne uroczystości kościelne. I
jakoś wtedy mu nie przeszkadza, że ludzie sie zbiorą w kupie i coś razem
będa robić?

Temat: Porządek nabożeństw w języku polskim w Wielkim Tygodniu
W związku z pytaniami Czytelników, podajemy informację o porządku nabożeństw w Polskiej Misji Katolickiej w okresie świątecznym:
  – Niedziela Palmowa 16.III.2008 godz. 10.00 – msza św. z czytaniem Męki Pana naszego Jezusa Chrystusa wg św. Mateusza (Luksemburg-Neudorf),
  – godz. 12.30 – msza św. w Ingeldorfie,
  – godz. 14.30 – msza św. dla dzieci w kościele na Neudorfie.
  (uwaga – nie będzie w tym roku procesji. Palmy będą dostępne w kościele – wyłożone na stoliku przy wejściu)
  – Wielka Środa 19.III.2008 godz. 19.00 – msza św. wieczorna (Luksemburg-Neudorf).
  – Wielki Czwartek 20.III.2008 godz. 19.00 – msza św. Wieczerzy Pańskiej (Luksemburg-Neudorf).
  – Wielki Piątek 21.III.2008 godz. 19.00 – Droga Krzyżowa z kazaniem pasyjnym i adoracją krzyża (Luksemburg-Neudorf).
  – Wielka Sobota 22.III.2008 – święcenie potraw wielkanocnych o godz. 11.00 i 16.00 w Luksemburgu-Neudorf, o godz. 14.00 w kaplicy Św. Krzyża w Esch-sur-Alzette i równocześnie w krypcie kościoła w Wiltz oraz o godz. 16.00 w Ingeldorfie (kościół św. Celsjusza).
  (uwaga – tego dnia nie ma mszy św. w żadnym kościele)
  – Niedziela Wielkanocna 23.III.2008 – msze św. o godz. 6.00 (rezurekcyjna), 10.00, 11.00 (z chrztem) oraz o godz. 14.30 w Luksemburgu-Neudorf,
  – o godz. 12.30 msza św. w Esch-sur-Alzette.
  – Poniedziałek Wielkanocny 24.III.2008 – msze św. o godz. 10.00 w Luksemburg-Neudorf i o godz. 12.30 w Ingeldorfie.


za Biuletynem parafialnym Polskiej Misji Katolickiej w LuksemburguTemat: Wojcechów ma kowale, a my jako Bełżyce co mamy......
Zamiast narzekać, weźcie w swoje ręce organizację imprez kulturalno-rozrywkowych! Zróbcie coś dla siebie i mieszkańców waszego wspaniałego, pięknego miasta (pipdiówki). Macie takie możliwości. Ogromne mozliwości! Można pozyskać fundusze od urzędu miasta, ministerstwa, sponsorów, itp.! (dla Waszej wiadomości- występy w warszawskiej Stodole, po części finansowane są z kasy urzędu miasta Wa-wa, ostatnio za te pieniądze grał T'Love). Możliwości więc są, brak ludzi! Jedyne co można tu zorganizować (i na bank, wyjdzie) to procesja bożego ciała, droga krzyżowa, i inne gówna pod nastawianymi tu pomnikami! Więc nie biadolcie, bo sami sobie jesteście winni!Temat: Inne kościoły...

Jak te dzieciaki mają się nauczyć skupienia podczas Mszy skoro nie pokazuje sie im sacrum, tylko półgodzinną próbę wesołego dialogowania? Od tego są spotkania po Mszy, dla starszych w KSMach, dla przedszkolaków lekcja religii.

Jeżeli wymagasz od 5-latków skupienia, poczucia sacrum i duchowego zaangażowania w mszę to powodzenia. Jak miałem 5 lat to do kościoła (wtedy to była taka prymitywna kaplica z desek) w niedzielę za chiny ludowe nie chciałem chodzić, bo ksiądz marudził, marudził, było gorąco i duszno. Jak były jakieś różańce, drogi krzyżowe itp. dla dzieci to co innego.

Na forum mojej parafii doszliśmy do wspólnego wniosku że warto byłoby pomyśleć nad wyprowadzaniem dzieci na aulę w czasie kazania żeby tam sobie malowały co jest tematem ewangelii albo żeby żeby specjalnie dla nich jakąś katechezę wygłosił ktoś (i nawet zaproponował ksiądz że KSM mógłby to organizować ) a potem na procesję z darami te dzieci uroczyście i z dumą wnosiły te swoje malunki i kładły przed ołtarzemTemat: WIELKI PIATEK
Niepowtarzalna Liturgia Męki Pańskiej, adoracja Krzyża, procesja do Grobu Pańskiego oraz nabożeństwa Drogi Krzyżowej to najważniejsze wydarzenia Wielkiego Piątku. We wszystkich światyniach chrześcijaństwa zachodniego celebrowana jest Męka Pańska.
http://ekai.pl/serwis/?MID=14737
Temat: Triduum Sacrum
Świerze newsy z parafii...

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

WIELKI CZWARTEK – 20.03.
18.00 – MSZA ŚW. WIECZERZY PAŃSKIEJ

Adoracja Jezusa w Ołtarzu Wystawienia do godz. 22.00

WIELKI PIĄTEK – 21.03.
Obowiązuje post ścisły

7.00 – 18.00 Adoracja Jezusa w Ołtarzu Wystawienia

7.30 – Jutrznia
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i Droga Krzyżowa
18.00 – LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ

Adoracja Krzyża i czuwanie przy Grobie Pańskim do godz. 24.00

WIELKA SOBOTA – 22.03.
7.00 – 20.00 Czuwanie przy Grobie Pańskim

7.30 – Jutrznia
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego

20.00 – WIGILIA PASCHALNA
(przynosimy świece)

Święcenie potraw wielkanocnych: 9.00 – 12.00 i 14.30 – 15.00 (co 10 minut)
Przerwa na sprzątanie kościoła: 12.00 – 14.30

Informacja o planie czuwania wspólnot parafialnych jest wywieszona na tablicach ogłoszeń w kościele.

NIEDZIELA
ZMARTWYCHWSTANIA
PAŃSKIEGO – 23.03.

6.00 – PROCESJA REZUREKCYJNA I MSZA ŚW. O ŚWICIE
(nie ma Mszy św. o godz. 7.30)
Msze św.: 9.00, 10.30, 12.00, 18.00

PONIEDZIAŁEK
WIELKANOCNY – 24.03.
Msze św.: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00
Temat: Co się wam dziś przyśniło?
Ostatnio miewam bardzo dziwne sny. Ten nie był dziś lecz przedwczoraj no, ale... Ulicami miasta szła Droga Krzyżowa (taka współczesna procesja) i ludzie nieśli krzyż taki wielki, ten krzyż w pewnym momencie wypadł im i zabił człowieka...

A wczoraj nie wiem czy to można zaliczyć do snów ale spałam i zaczął mi telefon dzwonić... Z przyzwyczajenia myślałam, że to budzik (Liquid) i chciałam wyłączyć, ale się zorientowałam, że to dzwnek, bo leciał głos Linta (taki tam przed 10BR z Berlina) no o się podnoszę i patrzę kto dzwoni... Na wyświetlaczu - Mama, a ja zaspana przeczytałam "Finlandia", lecz po chwili coś i nie pasowało i tak to...

A żeby nie było offtopa to napisze, że dziś to jeszcze pójdę spać i jutro opowiem jak coś się przyśniTemat: ?Rekolekcje dla JBT-u
PLAN
11VI czwartek spotykamy się na Procesji Bożego Ciała w Bolszewie
ok. 13 wyjazd
w czwartek oprócz rozlokowania sie na Siekierkach planowany jest spacer
po Starówce- ks. Mariusz Kożuchowski rodowity Warszawiak to wie jak nas
szybko i owocnie po niej przeprowadzić

12 VI piątek
7.00 Liturgia Godzin
7.30 Msza
śniadanie
9.00 Konferencja
10-13 teatralne warsztaty
14.00 obiad
15.00 Droga Krzyżowa
17.00 Konferencja
18.30 Liturgia Godzin
19.00 Kolacja
20.00 Adoracja
Spowiedź

13VI sobota
7.00 Brewiarz
7.30 Msza
Śniadanie
9.00 Konferencja
10.00- 15.00 Wyjście na Miasto Dzień zwiedzania
19.00 Obiadokolacja
20.00-22.00 teatralne warsztaty
22.30 Modlitwa Apelowa
14VI niedziela
7.30 Brewiarz
8.00 Msza
9.00 Konferencja
10.00 Pakowanie i porządki
12.oo Wyjazd
Powrót w niedzielę około 22-23.00
Temat: Kościół wspierający ubogich...
Kościół zasze wspierał ubogich w miarę swoich możliwości, które zależą od każdego z nas, nie tylko Jego członków.
Ja wraz z żoną byłem współorganizatoerm Parafialnej Caritas, która teraz działa systematycznie i planowo, skutecznie pomagając wielu potrzebującym.
Natomiast staram sie współuczestniczyć w życiu swoiej parafii współorganizując na przestrzeni dziesiatków lat takie dzieła jak: Apostolstwo Modlitwy, Żywy Różaniec chorych z wymianą Tajemnic w domach chorych, całodzienna adoracje Naśw. Sakramentu w każdy I Piątek miesiąca, wieczernik w kazdą I Sobotę miesiąca ,rokroczna nocna procesja ze Świecami do 5 kościołów, POLOWA DROGA KRZYŻOWA , COROCZNA PIELGRZYMKA SZLAKIEM ŚW. KINGI, St. Czcicieli św. Kingi, coroczna pielgrzymka z N. Sącza do St. Sącza na odpust św. Kingi, pielgrzymka szlakiem 14 świętych i błogosławionych, pielgrzymki do bł. Karoliny, Sądeckie Śpiewanie z JP II pod Jego pomnikiem w dzień urodzin i imienin. To na początek tyle, w planie są następne dzieła.
Myślę, że to czynny udział, który buduje życie parafii.Temat: Wierzyć odważnie czy po prostu?

Nie potrafie w żaden inny sensowny sposób wykorzystac
czasu jaki poświęcam na przemieszczanie się środkami
lokomocji. I mam po prostu taki nawyk, że przez te kilka
minut, które jade autobusem odmawiam 10 różańca.
Nie czynię tego w sposób nachalny, ale też nie ukrywam się
z tym. A przy takim podejściu Madi moglibyśmy zakwestionowac
wszelki publiczne formy pobożności jak drogi krzyżowe
ulicami miast, procesje eucharystyczne itd. Też mówisz: obłudnicy
niech lepiej wejdą do swej izdebki i modlą się do Ojca?
Widzisz Madi o obłudzie mogłabyś mówic gdyby jakiś przejaw
publicznej pobożności kontrastował z całą resztą życia danego
człowieka, ale nawet wtedy nie powinnaś mówić o obłudzie,
bo nie wiesz czy to przypadkiem nie jest autentyczny przejaw
wiary, czy nawrócenia tego człowieka. Tak się składa, że mojego
życia nie jesteś w stanie zweryfikować i naprawdę dobrze, że nie Ty
będziesz mnie osądzac.

Stanleyu, chyba nie przeczytałeś dokładnie tego co napisałam, słowa pochodzą z ew.Mt 6, 5 a powiedział je Pan Jezus nie ja.
Jak się modli dużo ludzi to może się modlić w każdym miejscu z księdzem ale pojedynczo to lepiej tak się modlić by nikt nie zauważył.Też sie modlę w różnych miejscach w zależności od potrzeby ale nikt o tym nie wie tylko Bóg.
Temat: O Spichlerzu
Są jednak Carminelle pewne kwestie, których nie można zaniedbać nie tylko w rozwoju duchowym takie jak adoracja Najświętszego Sakramentu czy Krzyża, procesje z Najświętszym Sakramentem, Droga Krzyżowa, modlitwa z użyciem różańca i Sakramenty (w tym Eucharystia). To jest niezbędne dla pełnego rozwoju duchowego.

***********************************************************************

I wracamy do kwestii obrazów. W prawosławiu spotykamy się z ikonami. Są one przedmiotem kontemplacji. Patrząc na dany obraz skupiamy się nie na nim, lecz na Prawdach wiary. Kontemplacja jednak odbywa się w milczeniu, bez słów. To ją odróżnia od typowej modlitwy słownej. Co więc powiesz odnośnie kontemplacji Carminelle ?

Muzułmanie i Żydzi na przykład nie czczą obrazów z tego, co mi wiadomo. Chodzi o to,że ich prawo tego zabrania. Nie mogą posiadać żadnych wizerunków przedstawiających Boga, nie mówiąc już o prorokach czy świętych. Zresztą jako chrześcijanie też nie powinniśmy czynić sobie obrazów, skoro wyrastamy z judaizmu właśnie,a judaizm tego zabraniał. W Piśmie nie ma mowy o oddawaniu czci obrazom, nie wyczytałem. Owszem,była mowa że poganie uczynili pomnik i podpisali go: "Nieznanemu Bogu". Rzeczywiście temat rzeka się zapowiada. Zresztą o obrazach jest już wątek na forum.Temat: Czy taka forma Credo jest dopuszczalna?

Wcale nie podobno ale napewno w pierwszych wiekach chrześcijanie jezdzili , na osiołkach, ergo... Kiedy czytam takie pro-archeologiczne "argumenty" to I feel like throwing up. Tak się wyrażasz o Tradycji Kościoła? Szanujesze tylko potrydencką?
Kompromitacja!
Tak sie wyrażam nie o Tradycji Kościoła ale o do znudzenia powtarzanych "argumentach" odwołujących się do powrotu do, wzgl. brania przykładu z czasów wczesnego chrzcześcijaństwa jedynie, zapominając o ewolucji Koscioła przez wieki, co jest niskim i tanim chwytem. Egzemplifikuję; za czasów pierwszych chrześcijan nie było procesji Bożego Ciała, nie było konfesjonałów, stacji Drogi Krzyżowej, nabożeństw majowych, organów i stu innych rzeczy. Zlikwidujmy to wszystko i wróćmy do osiołków zakazując księżom używania samochodów..... bo w pierwszych wiekach tego nie było. Rzeczywiście takie archeologiczne argumenty to kompromitacja. Did you get me right, sir? (Mind the honorifics)Temat: Małe dzieci na mszy świętej

Magdo - jakie to było rozwiązanie na Waszych rekolekcjach? Tzn. co robiły dzieci do tejże procesji z darami i dlaczego Ci się to nie podobało?

Dlaczego pytam.
Otóż dlatego, że uważam osobną liturgię słowa dla dzieci na rekolekcjach (tam, gdzie jest miejsce i możliwość tzn. drugi kapłan czy diakon) za bardzo dobre rozwiązanie. ...


Agaju, taką liturgię, którą opisałaś ja też uważam za bardzo dobre rozwiązanie i do tej pory z takimi się spotykałam.
Niestety tym razem było inaczej... dzieci do momentu przyjścia na dary nie miały nic związanego z liturgią, nawet jakiegoś wyciszenia - po prostu przychodziły prosto podwórka lub sali zabaw, robiły trochę zamieszania (ale to mi akurat nie przeszkadzało) i były juz do końca. W trakcie komunii podchodziły z rodzicami i otrzymywały błogosławieństwo.
Dzieci nie uczestniczyły w żadnym nabożeństwie (światła i wody czy drodze krzyżowej) i nie miały za bardzo elementów jakiejkolwiek formacji.
Rodzice byli na rekolekcjach, ale dzieci niestety nie.

Dodam tylko, że oczywiście rodzice mogli przprowadzać swoje dzieci na cała Mszę św., ale które by chciało, kiedy reszta świetnie sie bawi, a tu długie i nudne kazanie.Temat: Wielki Odpust Wejherowski:)
W tym roku jeszcze raz zgromadzimy się na Wielkim Odpuście na Wejherowskiej Kalwarii.... tym razem w dniach 21.05 - 22.05.2005 na uroczystościach ku czci Świętej Trójcy...

ODPUST "MORSKI" KU CZCI TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ NA KALWARII WEJHEROWSKIEJ

21 maja 2005 - sobota

godz. 9:30 - 12:00 ceremonie powitania pielgrzymek z Gdyni, Redy, Rumi... (przy tzw. "Bramie Oliwskiej")
godz. 12:00 Ceremonie powitania pielgrzymek z Pucka, Swarzewa, Władysławowa... (przy krzyżu na ul. Chopina)

godz. 14:00 Centralne Obchody Kalwaryjskie z kazaniami (początek w kościele klasztornym)

godz. 17:30 Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ojca wikariusza Ernesta Siekierki

godz 20:00 Przegląd Piosenki Religijnej (przy kaplicy Grobu MNP na ul. Roszczynialskiego)

22 maja 2005 - niedziela

godz. 5:00 Msza Święta
godz. 5:30 Godzinki o NMP
godz. 6:00 Msza Święta z kazaniem
godz. 7:00 Msza Święta dla wszystkich pielgrzymów
godz. 8:00 Droga Krzyżowa na Kalwarii (początek na placu przy kościele klasztornym)

godz. 9:00 Procesja z Najświętszym Sakramentem z kościoła klasztornego na Kalwarię (kościół "Ukrzyżowania")

godz. 10:00 Uroczysta Suma Odpustowa pod przewodnictwem J.E. Ks. Abp. Tadeusza Gocłowskiego - Metropolity Gdańskiego

godz. 13:00 Ceremonia odprowadzenia i pożegnania pielgrzymek od strony: Gdyni, Redy i Rumi... (przy tzw. "Bramie Oliwskiej")

godz. 13:00 Ceremonia odprowadzenia i pożegnania pielgrzymek od strony: Pucka, Swarzewa, Władysławowa... (przy krzyżu na ul. Chopina)Temat: Kto za to płaci?

I o pieniądze i o blokowanie miasta.

Mieszkam w Warszawie i całe szczęście, że po tej gorszej stronie Wisły. Miasto jest blokowane regularnie przez wszystkie możliwe demonstracje i delegacje państwowe- po tej lepszej stronie Wisły (czytaj lewa strona ). Zgodnie z twoja logiką ( musi byc sprawiedliwie)to i Przezydent, wszystkie delegacje innych krajów powinny płacic za blokowanie miasta i ochronę policji.
Całe szczęście żyjemy w państwie demokratycznym i każdy ma prawo manifestowac. Nawet Katolicy mają prawo do procesji. Z tego co pamiętam to w ostatni Wielki Piatek w Drodze Krzyżowej na Starym Mieście uczestniczyli Protestanci (niepamiętam którzy).
Teraz w wiekszości wiekszych miast zbliżają się studenckie Juvenalia. To co też ich nie powinna policja ochraniac? A mecze? Wiesz co się czasami dzieje po meczach Legii i Polonii. Jakby tam nie było policji......

[ Dodano: 2007-05-10, 15:26 ]Temat: Zmagania z językiem polskim
#
stacja
1. «miejsce zatrzymywania się pociągów i innych środków transportu»
2. «ośrodek naukowo-badawczy wyspecjalizowany w jakiejś dziedzinie»
3. «w liturgii rzymskokatolickiej: ołtarz, obraz lub posąg, przed którym zatrzymuje się procesja w czasie nabożeństwa drogi krzyżowej»
• stacyjnyTemat: Plusy i minusy KRK
Gdzie ty mieszkasz? Drogę krzyżową to się robi w kościele, albo po górkach, gdzie nikt nie mieszka. Hmm , zapytam gdzie Ty mieszkasz , bo ja mieszkam w centrum Gliwic, i wokół Rynku po uliczkach 'starówki' - pod moimi oknami spaceruje sobie czasami taka procesja - to tak gwoli wyjasnienia, na przedzie i z tyłu ksiądz albo ministrant z megafonem i głośnikami, wewnątrz tłumek rozśpiewanych wiernych , czasami mają lampki czy coś sypią na ulicę.

I na koniec tak oólniej - ja też nie lubię instytucji Kościoła (m.in. dlatego nie jestem katolikiem), ale prawdopodobnie za co innego niż historia, bo na tą często trzeba patrzeć z perspektówy dawnego człowieka No to mnie rozbrajasz całkowicie - nie jesteś katolikiem i nie lubisz Kościoła a bronisz ich z całych sił - zaskakująceTemat: Zaproszenie...
Tu kolejne zaproszenie, ale na wcześniejsze czuwanie
"Czuwanie Fatimskie" dla młodzieży - Trzebinia,
22/23 września 2007

temat: Odnieść sukces

„Lepiej być biednym robaczkiem, jeśli Bóg tego chce …niż Serafinem, jeśli On tego nie chce”.
o. Franciszek Jordan (DD IV 13, 1)
PLAN CZUWANIA

19.00 – Spotkanie ogólne
19.30 – Spotkanie w grupach (SOP, RMS, DMSS)
20.30 – Posiłek
21.30 – Konferencja
22.30 – Droga Krzyżowa
23.30 – Nabożeństwo pokutne–Możliwość skorzystania z sakramentu pojednania
00.30 – Różaniec
01.00 – Procesja i egzorta
02.00 – Świadectwa
03.00 – Msza Św.
04.00 – Zakończenie Czuwania

ADRES:
Salwatorianie – Sanktuariuj Matki Bożej Fatimskiej
ul. B. Głowackiego 3, 32-540 Trzebinia

Trzebinia znajduje się przy trasie kolejowej Kraków - Katowice. Po wyjściu z pociągu kierować się w stronę widocznej wieży kościoła (ok. 5 min. piechotą)

Dokładne informacje i zgłoszenia:
Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej
Ul. Jana Pawła II 3
55 - 100 Trzebnica

Ks. Mieczysław Tylutki SDS tel. 0602461922; lub rms@sds.pl

Pozdrawiam ciepło:) [/u]Temat: halo jest tam kto?
Wolontariusza Z nimi nie byłoby problemów, ale jakiś czas temu chcieliśmy porobić zdjęcia na drodze krzyżowej ks. Darka - niestety, komuś to przeszkadzało i zostaliśmy zbesztani... Na Wielkanoc z kolei wszyscy ministrancji byli "zaprzęgnięci" do roboty, a kogoś "zwykłego" trudno puścić w taki tłum. Co do Bożego Ciała - ten projekt już od dawna jest w realizacji. Niedługo, jak dostaniemy więcej inf., zamieścimy mapkę trasy procesji, a co do zdjęć już poszukujemy chcętnego Może teraz się uda
Temat: odpust w Panewnikach
A to czemu? Mam chyba zainterweniować

[ Dodano: 21 sierpnia 2006, 17:56 ]
Odpust św. Ludwika IX Króla w Panewnikach 25-27.08.1006r.

25.08 (piątek) Liturgiczne wspomnienie św. Ludwika
18:30 Msza z udziałem księży z Dekanatu . Przewodniczy: Ks Zygmunt Klose - Dziekan Dekanatu Katowice-Panewniki.
19:30 Droga Krzyżowa na kalwarii za wszystkich zmarłych parafian i duszpasterzy

26.08 Sobota
18:00 Nieszpory
18:30 Msza św. z wigilii uroczystości odpustowej (kazania odpustowe głosi: o. Alojzy Warot OFM - pracownik Kurii Generalnej w Rzymie)

27.08 (Niedziela) w ten dzień bedzie można podzielić się krwią z ludźmi którzy jej potrzebóją. Krew można będzie oddać przy furcie klasztornej w specjalnych pomieszczeniach przygotowanych przez Centrum Krwiodactwa
9.00 Dróżki Różancowe (cz. radosna - rozpoczęcie przy Krzyżu misyjnym)
10:30 Procesja z Bazyliki do VII stracji z Najświętszym Sakramentem
11:00 Suma odpustowa na kalwarii porzy VII stacji
16:00 Nieszory Odpustowe w bazylice
17:00 Koncert w Bazylice
W ramach II ogólnopolskiego Fespiwalu Promocyjnego "Sierpień Talentów"
wystąpią:
Mariusz Morys - skrzypce, Agnieszka Niewiasomska - Sopran, Joanna Steczek - organy, Agata Szczerba - słowo
w programie J.S. Bach, G. Caccini, N. Paganini, G. FauleTemat: Triduum Paschalne w parafi św. Antoniego
Ok to może podam szczegółowo plan rekolekcji triduum dla wspólnoty i wszystkich zainteresowanych.

Jak już powyżej:
czwartek
17:00 wprowadzenie w liturgię
18:30 - Eucharystia
po niej agapa - > czuwanie do godz 24:00 w kościele ( w trakcie czuwania próba diakoni muzycznej w domu katechetycznym )

piątek

12:00 - Droga Krzyżowa - przygotowanie grupa po II stopniu
17:00 - wprowadzenie w liturgię
18:30 - Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej
21:00 - 22:00 - czuwanie przy grobie

sobota
9:00 - celebracja o imieniu, obrzęd wyznania wiary i "Effatha"
17:15 - próba diakoni muzycznej
18:30 - wprowadzenie w liturgię

Wigilia Paschalna w Wielką Noc rozpocznie się o godz. 20.00 a zakończy się Mszą św. i Procesją Rezurekcyjną wokół kościoła z zapalonymi świecami, które prosimy przynieść do kościoła.
Temat: Duszpasterstwo szkół średnich
Rzeszowscy dominikanie zapraszają do udziału w liturgii Triduum Paschalnego:

a)Wielki Czwartek - zapraszamy na Liturgię Ostatniej Wieczerzy o godz. 18:00 - adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Ciemnicy trwać będzie do godz. 24:00.

b)Wielki Piątek - zapraszamy na Drogę Krzyżową o godz. 15:00 oraz na Liturgię Męki Pańskiej o godz. 18:00 - adoracja Krzyża i czuwanie przy Grobie Chrystusa będą trwały cała noc - kościół pozostanie otwarty - zachęcamy wszystkie grupy o włączenie się do tego nocnego czuwania. Przypominamy że w Wielki Piątek obowiązujące wiernych post ścisły.

c)Wielka Sobota - zapraszamy na Wigilię Paschalną o godz. 21:00, liturgia paschalna zakończy się w po północy procesją rezurekcyjną - prosimy o przyniesienie świec!Temat: Gietrzwałdzkie biuro ogłoszeń
A u nas dzis otwarcie i poświwcenie stacji drogi krzyzowej. Jak narzie jest juz po mszy. Za chwile apel procesja do źrudełka a potem posciecednie drogi i pierwsze nabożenstwo Drogi krzyzowej. Dobra ide na służbe pozadkową na parkingach i polach.Temat: Mieszkanie w Semeko- os. Przy Młynie
Dormo - wszystko rozumiem, ale nie po co pisać byle pisać ?

Jakie pielgrzymki co tydzień? To dokąd oni pielgrzymują? Swarzewo, Wejherowo i może jeszcze Sianów... Następna rzecz - droga Krzyżowa - o 7 rano z procesją??? Ktoś tu się chyba nie zastanowił...Temat: 5 Niedziela Wielkiego Postu - 29.03.2009r.
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
5 Niedziela Wielkiego Postu 29.03.2009 r.
1. Nabożeństwa wielkopostne: Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17.30; Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 17.00.
2. W Czwartek, 2 kwietnia, będziemy obchodzili IV rocznicę śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II. Zapraszamy w tym dniu na godz. 17.30 na różaniec, a po nim na Mszę Świętą w intencjach Ojczyzny i Papieża.
3. W tym tygodniu przypada I Czwartek, I Piątek i I Sobota Miesiąca. Zachęcamy do spowiedzi i Komunii Świętej pierwszopiątkowej. W piątek rano kapłani udadzą się z sakramentami do chorych w domach. W tym dniu nie będzie do południa dyżuru spowiedzi w Kaplicy Adoracji.
4. W piątek, 3 kwietnia, o godz. 20.00, odbędzie się na Starym Mieście w Olsztynie Droga Krzyżowa. Procesja wyruszy z katedry św. Jakuba o godz. 20.00, przejdzie na Rynek Staromiejski, gdzie rozmieszczone będą kolejne stacje Drogi Krzyżowej, następnie powróci do katedry. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym szczególnym nabożeństwie. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie świec lub lampionów.
5. W sobotę o godz. 17.30 gromadzą się na modlitwie różańcowej wspólnoty Żywego Różańca i Nieustającego Różańca.
6. W następną niedzielę o godz. 14.30 spotkanie w klasztorze wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej.
7. Następna niedziela, to Niedziela Palmowa, upamiętniająca uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu przynosimy do kościoła palmy.
8. Jak już informowaliśmy, ze względu na wysoki koszt rozpoczętych prac remontowych w kościele (malowanie, kładzenie posadzki), dziś po Mszach Świętych będziemy zbierali ofiary do puszek na wykończenie budowy naszego kościoła. Z serca dziękujemy za każdą ofiarę.
9. Ofiary na kwiaty do dekoracji ołtarza i Bożego Grobu prosimy składać w zakrystii. Dziękujemy za ofiary.

o. Daniel PliszkaTemat: out"owanie się
Tak
Rodziciele wiedzą, ale nie wnikają, bo uznają, że religia jest prywatną sprawą każdego. Zresztą mamuśka chodzi do kościoła tylko w większe święta, żeby Babcia się nie bulwersowała - tata jej czasem towarzyszy, ale u obojga nie powoduje to większych wzruszeń natury religijnej. Święta obchodzą dla tradycji, dobrego jedzonka i tego, że mamy wtedy czas posiedzieć razem, pogadać, no i prezenty są
Nawet Babcia się przyzwyczaiła, i co więcej, napomknienie, że można wierzyć nie w jednego ale wielu Bogów przyjęła stosunkowo spokojnie - czasem tylko nasyła pod nasze okna jakieś drogi krzyżowe czy procesje różańcowe - to pierwsze to przypadek autentyczny, choć czy przez Babcię sprokurowany to nie wiem
Paradoksalnie, najbardziej przeciwko był dziadek, który w pewien sposób sam skierował mnie na neopogańskie ścieżki, przekazując takie obyczaje jak ognisko w Letnie Przesilenie, wianki i bukiety z ziół w sierpniu (MB Zielnej w kalendarzu KRK?) czy szacunek do Natury - przy tym był fanatycznym sadownikiem drzew, ogrodnikiem doskonałym i niestrudzonym włóczykijem Wspaniały wzorzec można rzec
Mój Luby takież samo jak ja neopogańskie nasienie, podobnie jak znajomi najbliżsi (ewentualnie ateiści), dalsi wiedzą że nie katolik, ale po drobnych napomknieniach widzę, że mogłabym nawet delikatnie ich uświadomić
Można powiedzieć, że w moim przypadku sytuacja jest dosyć komfortowa, choć oczywiście staram się, przynajmniej dopóki mieszkam z rodzinką, nie drażnić najstarszego pokolenia - do kościoła nie chodzę, przy inicjowanej przez Babcie modlitwie na święta zachowuję powagę, a z koszyczkiem to nawet mi się zdarza iść, szczególnie gdy pogoda brzydka, bo mi najzwyczajniej żal Babci - jednak to już nie te nogi, nie ta siła, nie to zdrowie... Nawet dwa lata w chórze szkolnym religijne piosenki śpiewałam swego czasu - innego chóru nie było w okolicy, a śpiewać to ja lubię
Święta neopogańskie obchodzę zawsze poza domem, książki trzymam na własnej półeczce, niczego w rodzaju ołtarzyka nie posiadam, gdyż zbyt szybko zginął by w panującym w moim pokoju chaosie.

A tak ogólnie to myślę, że z "out'owaniem się" to przede wszystkim małe kroczki, dyskretne wybadanie "przeciwnika" i nic na siłę. W końcu w życiu jest tyle przyjemności, że szkoda tracić czas i energię na spory, szczególnie z najbliższymi sobie ludźmi.Temat: "Antysemicki wydźwięk" Drogi Krzyżowej


Centrum im. Szymona Wiesenthala w liście skierowanym do ministra spraw zagranicznych Polski Stefana Mellera zaprotestowało przeciwko "antysemickiemu wydźwiękowi" Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej - podała AFP.
Dyrektor Centrum ds. zagranicznych Shimon Samuels wyraził zaniepokojenie "antysemickim wydźwiękiem obrzędów Drogi Krzyżowej, która odbyła się w tym miesiącu w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej między Krakowem a Auschwitz w Polsce".

MSZ odmówiło komentarza w tej sprawie. Rzecznik resortu Paweł Dobrowolski powiedział w środę PAP, że ministerstwo "zupełnie nie zajmuje się religią". W liście do szefa polskiej dyplomacji Samuels napisał, że podczas wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej, w której brały udział osoby ubrane w stroje z epoki, "Żydzi zostali przedstawieni w sposób stereotypowy". Twierdzi on, że "ta antysemicka Droga Krzyżowa stanowi naruszenie zobowiązań Polski wobec Unii Europejskiej i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie".

W procesji wielkopiątkowej co roku biorą udział dziesiątki tysięcy osób. W tym roku przewodniczył jej arcybiskup Krakowa Stanisław Dziwisz. 27 maja do Kalwarii Zebrzydowskiej ma przyjechać podczas pielgrzymki do Polski papież Benedykt XVI.

Bernardyni sanktuarium kalwaryjskiego nie skomentowali w środę stanowiska Centrum Szymona Wiesenthala.

takie coś znalazłem w necie dziś rano i nie wiem czy mam siłę to komentować. Włażenie z buciorami w kilkusetletnią tradycję z Kalwarii Zebrzydowskiej. Czego się jeszcze czepią Judajczykowie?

Krew człowieka zalewa kiedy się czyta takie oswiadczenia. Centrum Wissenthala wytropiło wszystkich hitlerowców, a teraz wzięło się za antysemityzm w wielowiekowej tradycji katolickiej.
Wogóle to całe chrześcijaństwo jest jednym wielkim antysemityzmem. Szkoda, że Kaśniewski za to Żydów nie przeprosił. Jestem na najlepszej drodze do antysemityzmu, bo nie mogę ścierpieć tego co żydostwo ostatnio wyczynia.Temat: kilka pytan o kolor szat liturgicznych
Małe dopowiedzenie w kwestii kolorów w czasie Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej. Pewnie nie każdy wie, że jest księga w której są doprecyzowane kolory tych nabożeństw. Taką księgą jest "Służba Boża w Archidiecezji Warszawskiej" wydana na powielaczu w 1975 (namierzyłem już egzemplarz i niedługo będę miał ksero). Niestety nie doczekała się ona kontynuacji. Jedynie większość treści tzw. agendy opolskiej została z niej zaczerpnięta - nie ma jednak wzmianki o kolorach. Ale do sedna. W tej księdze jest zapis, że Gorzkie Żale w AW odprawia się w niedziele, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie a kapłan ubrany jest w albę, białą stułę i białą kapę. Natomiast kolorem w trakcie Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście ma być kolor czerwony.

Cytuję z głowy, jak ktoś będzie potrzebował tekstu dosłownego - służę pomocą. Po za tym żyje jeszcze współautor tej księgi.

O białym kolorze w czasie Gorzkich Żali wspomina "Ceremoniał Parafialny" bp. Nowowiejskiego (1931) nr. 756; jest też tam wzmianka, że po nabożeństwie odbywała się procesja z Najświętszym Sakramentem (pod baldachimem) - w niektórych parafiach taki zwyczaj przetrwał. Po błogosławieństwie miało miejsce jeszcze ucałowanie relikwii krzyża, a jeśli takowych nie było na parafii całowano inne. Niestety o Drodze Krzyżowej wzmianki nie znalazłem. Natomiast jest wzmianka w "Wykład Liturgii Kościoła Katolickiego" tego samego autora w tomie I str. 1067 - tam w przypisie jest napisane "Jeżeli kapłan przewodniczy ... ubrany jest w komżę i stułę koloru fioletowego" "gdy po tem udzielał błogosławieństwa drzewem Krzyża św. zmienia stułę fioletową na czerwoną". (http://www.nowowiejski.ota.pl/viewer.php) [nie wszystko jest tu jeszcze umieszczone, na razie tylko dwa tomy]

PozdrawiamTemat: Krzyż Jana Pawła II z Drogi Krzyżowej 2005 - na Bródnie
Rzecz nie dotyczy stricte RŚŻ, ale dotyczy diecezji, więc pozwolę sobie tutaj tę informację wstawić...

W dniach 18-20 kwietnia 2008 r. parafię Matki Bożej Różańcowej przy ul. Wysockiego 8, na Bródnie, nawiedzi krzyż, który towarzyszył Janowi Pawłowi II w Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek 2005 roku.

Plan uroczystości przedstawia się następująco:

Piątek 18 kwietnia 2008 r.

19:30 - Nabożeństwo oczekiwania (skrzyżowanie ul. Bazyliańskiej i Wysockiego)
20:00 - Powitanie krzyża i procesja do kościoła
20:30 - Msza Św. - przewodniczy Abp Sławoj-Leszek Głódź (udział Chóru JPII a później fragmenty Tryptyku Rzymskiego w wykonaniu K. Kolbergera)
23:00 - Nocne czuwanie dla młodzieży pokolenia JP2 "Szukałem Was..."
3:00 - Msza św. na zakończenie czuwania

Sobota 19 kwietnia 2008 r.

9:00 - Nabożeństwo Różańcowe
10:00 - Msza Św. dla chorych i zgromadzeń zakonnych - przewodniczy Bp Stanisław Kędziora
12:00 - Anioł Pański
15:00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza Św. dla małżeństw obchodzących Jubileusz sakramentu
16:30 - Film: "Karol, człowiek który został Papieżem" (dolny kościół)
18:30 - Msza Św. w intencji Ojca św. Benedykta XVI w 3. rocznicę wyboru
20:00 - Recital organowy
21:00 - Droga Krzyżowa (Wysockiego-Poborzańska-Bolesławicka-Bartnicza)
22:30 - Czuwanie grup modlitewnych

Niedziela 20 kwietnia 2008 r.

7:00 - Msza Św.
9:00 - Msza Św. dla wspólnot Neokatechumenatu
10:30 - Msza Św. dla Ruchu Światło-Życie i gimnazjalistów
12:00 - Msza Św. dla dzieci
13:30 - Msza Św.
15:00 - Film: " Papież, który został człowiekiem" (dolny kościół)
17:00 - Występ chóru szkolnego i recytacja
18:00 - Program poetycko-muzyczny w wykonaniu Andrzeja Ferenca z udziałem skrzypiec i wiolonczeli
19:00 - Msza Św. dla młodzieży, studentów, młodych małżeństw i pożegnanie krzyżaTemat: O Spichlerzu
Misza napisał:
polonium, napisz prosze mi skąd masz te informacje:
"Są jednak Carminelle pewne kwestie, których nie można zaniedbać nie tylko w rozwoju duchowym takie jak adoracja Najświętszego Sakramentu czy Krzyża, procesje z Najświętszym Sakramentem, Droga Krzyżowa, modlitwa z użyciem różańca i Sakramenty (w tym Eucharystia). To jest niezbędne dla pełnego rozwoju duchowego. "

bo ja z tego co znam Pismo to tam troszke inaczej jest napisane, tam jest napisane że rozwój duchowy jak to nazwałeś, to codzienne życie z Jezusem, życie pełne mocy, opierające się na dziele krzyża, życie w którym jesteśmy zwyciężcami mimo ze czasami przegrywamy.

Ja uważam===JA=== nie wiem jak inni, ale JA uważam ze nie potrzeba nic z tego co jest wymienione w twoim poscie, pytasz się czemu, oto odpowiedz:Obietnice Boga które dał ludziom spełniają się przez wiare w Niego, a nie przeż spełnianie uczynków.


Misza, ja nie neguję roli Pisma Świętego. Napisałem tylko jakie formy modlitwy i nabożeństwa są ważne w Kościele Rzymskokatolickim. Obietnice,owszem spełniają się przez wiarę,ale to działa w drugą stronę. Napisane jest : "Wiara bez uczynków jest martwa". Nabożeństwa i modlitwy mają swe źródło w Piśmie Świętym,choć Pismo o nich nie mówi otwarcie. Zaraz wyjaśnię znaczenie wymienionych nabożeństw.

Droga Krzyżowa,Koronka do Bożego Miłosierdzia i adoracja Krzyża - oddawanie czci Chrystusowi,Który przez swoją Krew odkupił wszystkich ludzi. (uwzględnia się rolę Biblii)

Adoracja Najświętszego Sakramentu, Msze Święte i procesje eucharystyczne - oddawanie czci Chrystusowi w sakramencie Eucharystii. Chrystus ustanowił Eucharystię.

Różaniec - modlitwa,przez którą oddajemy cześć Maryi, Matce Chrystusa. Chrystus umierając na krzyżu dał nam Maryję za matkę. Jest o tym także mowa w Biblii.

Sakramenty : Chrzest (mowa o nim w Biblii), Bierzmowanie (Chrystus chrzci Duchem Świętym), Eucharystia (opis Ostatniej Wieczerzy),Pokuta (Chrystus udziela Apostołom,których wybrał władzy odpuszczania grzechów), Namaszczenie Chorych (mówią o tym Apostołowie,Chrystus wielokrotnie dokonywał uzdrowień),Kapłaństwo (w ST kapłani, w NT prezbiterzy) i Małżeństwo (o małżeństwie Chrystus mówił w Piśmie).

Zatem te nabożeństwa opierają się na Biblii.Temat: Droga Światła
Tak sobie myślę, czy udałoby sie w naszej parafii wprowadzić nabożeństwo Drogi Światła, czyli analogicznie do Drogi Krzyżowej, przy czym rozważa sie tu wydarzenia jakie miały miejsce po Zmartwychwstaniu aż do Zesłania Ducha Świetego. Stacji jest również 14 i wspomina sie m.in. ukazywanie sie Pana Jezusa Marii Magdalenie, uczniom idącym do Emaus , .., umocnienie wiary Tomasza,.. Wniebowstąpienie..... aż po Zesłanie Ducha Świętego. To nabożeństwo jest podobno odprawiane w pobliskim kościele Św. Trójcy we wtorki, środy i soboty o 17.00, jak zapewniał jeden z tamtejszych ojców. Niestety jednak wczoraj nie odbyło się, wiec informacja niepewna. Choć"niestety" nie jest tu dobrym słowem, bo przecież była adoracja Najświętszego Sakramentu, z różańcem i majowym nabożeństwem, mszą św. a ponadto trzeci wtorek nowenny do św Antoniego, patrona Franciszkanów. Wtedy uczestnicząc w tej modlitwie i całując relikwie Świętego przypomniało mi się że nie podziękowałam wystarczająco św. Antoniemu za pomoc w znalezieniu zgubionych PITów których szukałam chyba przez tydzień! A tu trafiłam przypadkiem (nie przypadkiem ?) na takie modlitwy. Ale wracając do Drogi Światła, pewnie wiele osób, zwłaszcza młodych, o tym nabożeństwie słyszało, bądź już uczestniczyło; jest ono popularne np. w niektórych Duszpasterstwach Akademickich (np w środowisku krakowskim, kiedy Droga Światła odbywa sie wraz z procesją 7.05 czyli w wigilie św. Stanisława)
Podaję link do ciekawej strony oo. Kapucynów http://www.vialucis.kapucyni.pl/
Tam można nawet obejrzeć filmik z takiego nabożeństwa. No więc czemu by nie miało sie odbywać w naszej parafii? Okres jak najbardziej w sam raz. Proponowane rozważania są gotowe na wymienionej stronie internetowej (np bardzo ładne, wg ks. Twardowskiego) . Gdyby nie było czasu i możliwości na zorganizowanie w najbliższym czasie, (Księża teraz bardzo zajęci, bo przygotowania do I Komunii, Bierzmowania) to może podczas czuwania przed zesłaniem Ducha Świętego - nasz kościół chyba nadal będzie kościołem stacyjnym? mam nadzieje że tak.
Co o tym myślicie Kochani?
Pozdrawiam wszystkich ciepło i serdecznieTemat: Cierpienie
"Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz zamieni się w radość" (J 16, 20).

Znów mowa o cierpieniu. I o weselu w cierpieniu. W jaki sposób najszybciej dojdziesz do tej radości? Zagłęb się w rozważaniu dróg bożych. Oczywiście drogi te są niezgłębione. Z piersi Apostoła wyrywa się okrzyk: "O głębokości bogactw, mądrości i wiedzy Boga! Jakże niezbadane są Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi!" (Rz 11, 33).

Niedorzeczne więc jest pytanie: "Po co cierpienie?" W czasie podróży pociąg wiezie cię czasem po słonecznych polach i łąkach, czasem przez ciemne, zimne tunele. I choćby było wokoło ciebie ponuro i mroczno, to przecież nie przejmujesz się tym. Mimo woli masz świadomość, że maszynista jest doskonale obeznany ze swoim fachem i jeżeli zachowasz tylko spokój i nie będziesz stawiał oporu, to zawiezie cię do upragnionego celu. Całkiem tak samo zachowaj się względem Boga. On jest najlepszym maszynistą. "W nim bowiem żyjemy i poruszamy się i jesteśmy" [Dz 17, 28].

Czy cię więc zechce prowadzić świetlaną drogą uśmiechu i powodzenia, czy też ponurym tunelem utrapień i cierpień - zostaw mu swobodę, zachowaj spokój i równowagę, a na pewno dojdziesz do celu. Pamiętaj o przysłowiu: "Zdaj wszystko na opatrzne rządy najlepszego Boga, który utrzymuje potoki, łąki, lasy i pola, ziemię i niebiosa, a także i twoja sprawa weźmie jak najlepszy obrót."

Nie zapominaj o tym także, że drogi Boże są bezwarunkowo najsprawiedliwsze. To znaczy, że Bóg nikomu, a więc i tobie nie pozwoli więcej dźwigać, niż zdolne do tego twoje siły. Przypomnij sobie tylko symboliczną legendę o objawieniu procesji krzyżowej. Ona mówi ci, że krzyż, który ci trzeba dźwigać, jest doskonale dopasowany do twoich ramion. Przekonasz się o tym naocznie dopiero w wieczności i będziesz wtedy wielbił Boga za wszystko.

Zaprzestań więc dlatego wszelkich nierozumnych, krótkowzrocznych i bezskutecznych swarów z Bogiem. One tylko pogarszają i obciążają brzemię cierpienia. Skłoń głowę przed tajemnymi i sprawiedliwymi planami i rządami Najwyższego. On woła do ciebie w świętym majestacie: "Ja tworzę światło i stwarzam ciemności, sprawiam pomyślność i stwarzam niedolę. Ja, Pan, czynię to wszystko. Biada temu, kto spiera się ze swoim twórcą, dzbanowi spomiędzy dzbanów glinianych! Czyż powie glina temu, co ją kształtuje: Co robisz?" (Iz 45, 7.9).

Z Rozmyślań z Bogiem dla świeckich msza.netTemat: NOWE FORUM
Miałam to szczeście słuchać dziś Mszy Sw.z Lourds z okazji poświęcenia pomnika
Jana Pawła II - również ceniłam Go za niespotykane przymioty o ktorych Przemo wspomina.

*********************************************************Kard. Józef Glemp odsłonił i poświęcił pomnik Jana Pawła II w Lourdes. Uroczystość odbyła się 8 maja podczas 133. Europejskiej Pielgrzymki Polaków do tego francuskiego sanktuarium maryjnego. Odbywa się ona z okazji 150. rocznicę objawień Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous i potrwa do 11 maja.

Pomnik Jana Pawła II stanął przed polskim Domem Pielgrzyma „Bellevue”. „Lourdes jest jedynym miejscem pielgrzymkowym we Francji, które Jan Paweł II odwiedził dwa razy: w 1983 i 2004 r.” – powiedział KAI ks. infułat Stanisław Jeż, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Monument, autorstwa prof. Czesława Dźwigaja z Akademii Sztuk Pięknych, przedstawia klęczącego Jana Pawła II, który prawą ręką wykonuje gest błogosławieństwa, a w lewej trzyma świecę – charakterystyczny element pobożności w Lourdes. Na cokole umieszczono w języku francuskim dwa cytaty z przemówień wygłoszonych przez papieża w tym największym sanktuarium francuskim: „Niosąc w rękach zapalone pochodnie wspominamy i wyznajemy naszą wiarę w zmartwychwstałego Chrystusa” oraz „Matko, przybądź swoim dzieciom z pomocą”.

Pomnik został ustawiony w miejscu, w którym Papież Polak postawił pierwsze kroki w tym mieście: naprzeciwko szpitala, w którego kaplicy św. Bernadeta przyjęła I Komunię św.

133. Europejska Pielgrzymka Polaków pod hasłem „Kościół z Maryją” rozpoczęła się 7 maja wieczorem. 8 maja po porannej Mszy św. odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika Jana Pawła II, a następnie procesja eucharystyczna, połączona z błogosławieństwem chorych, i procesja Maryjna ze świecami.

9 maja uczestnicy pielgrzymki wezmą m.in. udział w Drodze Krzyżowej, nabożeństwie pokutnym i zrobią sobie wspólne zdjęcie przed bazyliką Matki Bożej Różańcowej.

Na 10 maja przewidziane są m.in. kąpiel w basenach z wodą ze źródła, które wytrysnęło w czasie objawień, piknik w Domu Pielgrzyma „Bellevue” oraz przejście Drogą Jubileuszową, zaś 11 maja – udział w międzynarodowej Mszy św. odprawianej w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
Strona 1 z 2 • Znaleźliśmy 115 rezultatów • 1, 2